Mediální ohlasy

MED MUNI v médiích v roce 2023 MED MUNI v médiích v roce 2022

 • 3. 3. 2024

  Bez popisku

  Výzkum doktorky Dáši Bohačiakové a jejích kolegů postavený na práci s cerebrálními organoidy, na nichž sledují vývoj Alzheimerovy choroby, dál poutá pozornost. Na stránkách Českého rozhlasu si můžete poslechnout reportáž přímo z laboratoře vysílanou ve vědeckém magazínu Experiment, Novinky.cz pro změnu publikovaly rozhovor s doktorkou Bohačiakovou. „Zmutovaný protein, který způsobuje genetickou formu Alzheimerovy nemoci, štěpí další proteiny, a ty štěpí další, čímž spouštějí různé signální dráhy. Na jednu z těchto drah se teď chceme zaměřit. Předpokládáme, že je ovlivněna genetickou mutací, kterou jsme zkoumali. Zatím ale nevíme proč,“ předesílá v něm doktora Bohačiaková. Rozhovor posloužil také jako součást materiálu o Alzheimerově chorobě v deníku Právo.

 • 1. 3. 2024

  Ještě nemá ani maturitu, ale výsledky jejího výzkumu ze středoškolské odborné činnosti byly publikované v prestižním vědeckém časopise. „V laboratoři jsem začínala pracovat jako student prvního ročníku gymnázia, ale určitě jsem spolužáky nepřevyšovala o víc než jeden vzoreček aminokyseliny,” říká 19letá gymnazistka Tereza Šustrová. V Loschmidtových laboratořích Přírodovědecké fakulty MU zkoumala procesy bioluminiscence a se svým projektem zvítězila jednak v celonárodním kole SOČ, ale získala také ocenění Česká hlavička. V současnosti je na LF MU zapsána do přípravného kurzu. Její úspěchy neunikly DVTV – na část rozhovoru s ní se můžete podívat na Streamu, celý je k dispozici na DVTV za paywallem.

 • 29. 2. 2024

  Pozitivní vliv malého množství alkoholu na zdraví je podle lékařů mýtus, který vyvrací nové studie. U dlouhodobého nadměrného pití jsou prokázané negativní účinky, například na srdce. I toto je jedno z témat Dne I. interní kardioangiologické kliniky FN USA a LF MU, na který zve v MF Dnes a na webu Centrum News její přednosta, profesor Jan Krejčí.

 • 27. 2. 2024

  Brněnští vědci budou spolu s evropskými odborníky příštích pět let zkoumat následky sepse. Tým z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které je společným pracovištěm Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, získal na projekt evropský grant přesahující sto osmdesát milionů korun. Výzkum bude koordinovat v šesti evropských zemích. Snahou je kromě jiného naučit umělou inteligenci, aby uměla předpovídat rozvoj následků po prodělání sepse. Více na webu ČT24.

 • 24. 2. 2024

  Luciferázy, které by už brzy mohly být účinným prostředkem zobrazovacích metod ve zdravotnictví, rezonovaly i ve vysílání Českého rozhlasu. Projektu, který je společným úsilím Přírodovědecké a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se věnoval ve zpravodajství, formou ranního rozhovoru, ale také ve víkendovém magazínu Experiment.

 • 22. 2. 2024

  Zakladatelka Centra paliativní péče Brno, doktorka Regina Slámová, absolvovala na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v roce 1994. Dodnes také působí na ambulanci paliativní medicíny Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno. Zázraky medicíny, speciál magazínu 100+1, s ní přinesl rozhovor o tom, v čem se paliativní péče zlepšuje, kdy může nemocný nabízenou péči odmítnout či o tom, jakou podporu může domácí hospic nabídnout pečujícím. Přečíst si ho můžete zde.

 • 21. 2. 2024

  Nejmodernější světové metody a technologie využívá kýlní chirurgie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Pacientům přináší nejen rychlejší rekonvalescenci a menší bolesti, ale také snižují riziko nežádoucích komplikací. Trendem jsou miniinvazivní metody a technika Fasciotens, kterou lékaři z první chirurgické kliniky FNUSA a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity využili při řešení defektu přední břišní stěny jako vůbec první v Česku. Více v Deníku.

 • 20. 2. 2024

  Bez popisku

  Jak souvisí stav těla se stavem duše? Jak je možné pomáhat na dálku? Jaký je rozdíl mezi léčbou nemoci a léčbou pacienta? Jaké zázraky dokáží lékaři? Jaká léčba má budoucnost? To jsou jen některé z otázek, na které se pokusil odpovědět 86. díl měsíčníku České televize Fokus Václava Moravce. V úterý, 20. února, byl v přímém přenosu vysílán z knihovny univerzitního kampusu Masarykovy univerzity. 

  Mezi hosty byli mimo jiné docent Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky, profesor Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie, a docentka Lenka Zdražilová Dubská coby zástupkyně centra excelence CREATIC a Katedry laboratorních metod. V doprovodných reportážích byla představena e-Health aplikace MOÚ MindCare či start-up Carebot, vyvíjející stejnojmenný diagnostický nástroj využívající umělou inteligenci, do něhož je zapojen také spin-off Masarykovy univerzity, Institut biostatistiky a analýz.

  Na Fokus Václava Moravce nazvaný Hranice medicíny se můžete podívat v archivu pořadu na webu České televize.

 • 20. 2. 2024

  Boj proti dezinformacím je jednou ze společenských rolí univerzity, a tedy i fakulty. Přednosta Kliniky infekčních chorob, profesor Petr Husa, pro projekt agentury AFP Na pravou míru, komentuje příspěvky šířící se na sociálních sítích, dle kterých ptačí chřipku nezpůsobuje virus, ale jde o projev „detoxu organismu“.

 • 18. 2. 2024

  Do 25 let se má počet lidí v Česku nad 65 let zdvojnásobit. Z prognóz vyplývá, že do roku 2050 má přibýt milion seniorů, z nichž by mělo asi 350 tisíc být závislých na péči jiných osob nebo institucí. Jaký zdravotnický systém bychom v dané době mít, v pořadu Leonardo Plus na ČRo Plus diskutoval doktor Michal Koščík, přednosta Ústavu veřejného zdraví a proděkan pro personální záležitosti, vnitřní organizaci a legislativu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. 

 • 16. 2. 2024

  Bez popisku

  Profesor Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU, byl spolu s předsedou organizace Fuck Cancer hostem Dobrého rána České televize. Únor je totiž měsícem boje proti rakovině a v Česku lékaři ročně odhalí okolo 80 tisíc zhoubných nádorů, z toho asi dva tisíce u dětí a mladých do 30 let věku.

 • 15. 2. 2024

  Bez popisku

  Cerebrální organoidy pěstované na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity slouží k výzkumu Alzheimerovy nemoci. Vědci věří, že miniaturní modely mozku mohou přispět i k vývoji léčiv.

  O aktuálním pokroku ve výzkumu, kterému se na Ústavu histologie a embryologie věnuje Výzkumná skupina Dáši Bohačiakové, referovali na ČT 24, ČRo Brno či na Novinkách, ale také Universitas, Vědavýzkum.cz, Zprávy z Moravy, Region24 nebo magazín Ze Zdravotnictví.

 • 13. 2. 2024

  NZIP, tedy Národní zdravotnický informační portál je místem soustředícím informace o českém zdravotnictví pro širokou veřejnost – strukturované, validní a přehledné. „Základ NZIP tvoří klasické edukační a popularizační články o nemocech, lécích, zdravotní péči, životním stylu a podobně. Vedle nich tu uživatel najde také rady a doporučení, co dělat v určitých životních situacích souvisejících se zdravím. Třeba, když hledá pomoc s péčí o seniora, očekává narození potomka, nebo se chystá na nějaký zákrok do nemocnice,“ říká doktor Martin Komenda, koordinátor NZIP, v rozhovoru pro magazín Českého statistického úřadu Statistika & My.

 • 13. 2. 2024

  Britští vědci vyvíjejí vůbec první antikoncepční pilulku pro muže. Preklinická fáze jejího testování na myších ukazuje 99% účinnost a hlavně nulové vedlejší účinky. K tématu, jemuž se věnují Hospodářské noviny, přispěla také doktorka Xenie Budínská, která se vlivům antikoncepce věnuje na Fyziologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

 • 13. 2. 2024

  Chronické žilní onemocnění (CHŽO) je velice časté onemocnění, zůstává však často poddiagnostikováno a lékaři hodnoceno jako nezávažné. „Přitom recentní práce ukázaly, že právě chronické žilní onemocnění může být pomyslným ‚oknem do celého kardiovaskulárního systému‘ a může nám pomoci odhalit další nemoci,“ upozorňuje doktor Jan Novák, z Angiologické ambulance II. interní kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. O jeho přednášce na webináři Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP referuje Medical Tribune.

 • 12. 2. 2024

  Se smutkem, který nastává po ztrátě blízkého člověka, se každý pere jinak. Někdo zvládne truchlením projít sám, jiný potřebuje třeba pomoc psychologa či psychoterapeuta. Jde každopádně o jednu z největších životních zkoušek. Může člověk na smutek i zemřít? Na tuto otázku odpovídá v dalším dílu seriálu 100 otázek a odpovědí Deníku docent Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

 • 11. 2. 2024

  Bez popisku

  „Vědcům z Brna se podařilo odhalit jeden přírodní zázrak,“ těmito slovy začíná reportáž v Televizních novinách TV Nova o „krevetích zkumavkách“ neboli o výzkumu luciferázy, enzymu, který dává organismům schopnost bioluminiscence. Třeba krevetám. Jak mořské luciferázy fungují, bylo až donedávna záhadou. Už není. I díky výzkumu, do kterého se v přírodovědecko-lékařské kooperaci zapojil taky doktor Tomáš Bárta z Ústavu histologie a embryologie. Na reportáž se můžete podívat v archivu TV Nova (začíná v čase 16:22).

 • 11. 2. 2024

  Bez popisku

  Archiv ČT24 druhý únorový víkend přinesl kompilaci dobových reportáží Elixíry života spjatý s farmacií a medicínou. Objevila se v ní i reportáž z Centra léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity z roku 1979. „Cesta mnohých cenných surovin pro náš farmaceutický průmysl začíná právě v Brně,“ konstatovala tehdy autorka reportáže, na kterou se můžete podívat zde.

 • 6. 2. 2024

  Bez popisku

  Být ve stresu je přirozené. Necítit v životě negativní emoce je nemocnější, než je s plným vědomím cítit a pracovat s nimi, tvrdí klinický psycholog a psychoterapeut Miroslav Světlák, přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Zároveň určitě existují ti, kteří si nepřipouštějí, co se ve světě děje, a to dělají aktivně a řeknou si: ,Tohle nemůžu vyřešit, tak si to k sobě nepustím.‘ Pak je spousta lidí, které svět nezajímá, protože řeší úplně jiné své potřeby – ale tady bude mnoho těch, kdo proto jen nemají slova.“

  Miroslav Světlák byl hostem Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus na ČRo Plus. To nejdůležitější z rozhovoru si můžete přečíst zde anebo si ho můžete pustit jako podcast na YouTube.

 • 5. 2. 2024

  Bez popisku

  Masarykova univerzita a spolu s ní i lékařská fakulta si letos připomínají 105 let od svého založení. Na fakultě jsme při té příležitosti zahájili několik výročních akcí, hlavně však Darujeme o105. Cílem je získat pro transfuzní oddělení dvou brněnských fakultních nemocnic 105 dárců krve, v ideálním případě prvodárců.

  Děkujeme České televizi, která nás v této snaze podpořila reportáží pro Události v regionech a také několika příspěvky v odpoledním vysílání ČT24, včetně živého vstupu z Transfuzního oddělení FN Brno.

 • 1. 2. 2024

  Výuka zubního lékařství je dlouhodobě podfinancovaná kvůli menšímu počtu zahraničních studentů, jejichž školné výukové programy dotovalo. Je proto třeba tuto výuku zařadit do programu vládní podpory, tvrdí děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a předseda Asociace děkanů lékařských fakult, profesor Martin Repko. On i další děkani pro Zdravotnický deník odpovídají, zda je napadá i nějaký jiný způsob, jakým lze situaci zlepšit. V další části seriálu se děkani vyjadřují například také ke slučování lékařských fakult nebo k rozevírání mzdových nůžek.

 • 30. 1. 2024

  Bez popisku

  Projekt FitSleep, na kterém na půdě LF MU ve spolupráci s oběma fakultními nemocnicemi, respektive jejich spánkovými laboratořemi, pracuje kanadský vědec Adam Williamson, má nakročeno k tomu, aby přinesl revoluci v léčbě obstrukční spánkové apnoe. Zařízení fungující na neinvazivní stimulaci podjazykového nervu by mohlo být na trhu teoreticky už za dva roky. „Technologie samotná, a to víme určitě, funguje. Vydali jsme o tom publikace, do testování jsme už zapojili lidské účastníky, pacienty,“ říká Adam Williamson.

  Reportáž o projektu FitSleep přinesla Česká televize, Magazín Experiment Českého rozhlasu ji doplnil také rozhovorem s profesorem Ondřejem Ludkou, vedoucím Spánkového centra FN Brno. Kromě dvou veřejnoprávních médií a ČTK však téma zaujalo také redakce magazínů Universitas, Wired, Ze zdravotnictví, Science Mag, Věda Výzkum či regionálních Šalina, Brňan, Novinykraje, BrněnskoDnesNáš Region.

 • 27. 1. 2024

  Bez popisku

  Brněnští vědci odhalili strukturu nejzářivějšího enzymu, tzv. luciferázy. Naučili se jej rozsvítit ještě intenzivněji, a dokonce vpravit do lidské buňky, což otevírá nové možnosti využití v širokém spektru aplikací. Nové poznatky mohou najít uplatnění v dalším výzkumu lidských buněk, při testování nových léčiv, v nádorové biologii nebo při studiu exprese genů.

  Vedoucím výzkumu je inženýr Martin Marek, vedoucí pracoviště Strukturní biologie přírodovědecké fakulty, podílí se však na něm také výzkumná skupina Tomáše Bárty z Ústavu histologie a embryologie lékařské fakulty.

  Inženýr Marek projekt představil ve Studiu 6 České televize, věnovaly se mu však taky Novinky, Regionální televize jih, Vědavýzkum.cz, Zprávy z Moravy, Šalina, The Epoch Times, Ekolist nebo Brněnská drbna.

 • 20. 1. 2024

  Navštívit lékařské laboratoře, zkusit sešít ránu po chirurgickém zákroku, případně si prohlédnout anatomické muzeum. To vše nabídl Den otevřených dveří Lékařské fakulty v kampusu Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích. Těší nás, že zaujal i v redakci Deníku.

 • 19. 1. 2023

  „Kdyby to bylo možné, okamžitě bych zdanila cukr v nápojích. Vždyť jedna plechovka limonády obsahuje klidně deset lžiček cukru. Už to pochopilo dvanáct evropských zemí, ale nedělám si iluze, že bychom se brzy připojili,“ říká rozhodně profesorka Zuzana Derflerová Brázdilová z Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

  Rozhovor s naší přední odbornicí na výživu o tom, jak dlouho člověk vydrží bez jídla, co by měl jíst, aby nebyl reprezentantem obézního národa a jak se jídlo stalo nástrojem války, si můžete přečíst na webu Aktuálně.cz.

 • 16. 1. 2024

  Bez popisku

  Zrak a nošení vhodných brýlí. Věděli jste, že dlouhodobé nošení brýlí koupených v drogerii anebo na tržnici může zrak poškodit? Jak tedy vybrat ty správné brýle, včetně kontaktních čoček, to v pořadu Dobré ráno ve vysílání ČT radil přednosta Katedry optometrie a ortoptiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, docent Pavel Beneš.

  Na záznam pořadu se můžete podívat v archivu pořadu České televize.

 • 15. 1. 2024

  Bez popisku

  Příznaky deprese už trpí třetina národa, příčiny jsou přitom různé. Podle psychiatrů jsou problémy nejpalčivější za posledních devět let. Špatné zprávy přicházejí zejména od nejmladší generace. Druhá část Otázek Václava Moravce vysílaných 14. ledna 2024 dostala název Čas nemocných duší. Hosty byli doktor Martin Hollý z Centra duševní rehabilitace v Berouně a profesor Tomáš Kašpárek, přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU.

  Pořad je dostupný v archivu České televize a komu se nechce poslouchat, může si to nejdůležitější přečíst na webu ČT 24 a diskuze zaujala taky ve Zdravotnickém deníku.

 • 14. 1. 2024

  Výstavba památníku dárcům těl bude i letos tématem. Hned zkraje roku se mu věnovali NovinkyTV Brno 1, Brněnská drbna, Brno Today, Právo, Brňan, Noviny Kraje, Zprávy z Moravy a informace o probíhající finanční sbírce na Doniu se objevila také v lednovém čísle magazínu České  lékařské komory Tempus medicorum.

 • 13. 1. 2023

  Rozsáhlý globální výzkum o vztahu k vlastnímu tělu, na němž se za české psychology podílela docentka Alena Slezáčková z Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU, posloužil jako odrazový můstek pro čtivý text v magazínu VíkendDNES. „Neměli bychom k sobě být nekritičtí, neměli bychom rezignovat na cíl něco u sebe zlepšit. Zároveň je dobré si říct, že každý jsme něčím krásný. Protože bezesporu jsme,“ říká Alena Slezáčková. Přečtěte si celý článek.

  Tématu se dodatečně chopil taky Brňan.

 • 12. 1. 2023

  Ve dnech 15. a 16. února se v Univerzitním kampusu Brno-Bohunice uskuteční třetí ročník Konference CzecHopes pro středoškoláky. Studenti si budou moci vybrat ze široké nabídky praktických workshopů zahrnujících témata od přetavení nápadu ve start-up až po práci v laboratoři. V 18 přednáškách pak uslyší příběhy svých vrstevníků nebo nedávných studentů, kteří jsou úspěšní ve svých oborech.

  Pozvánka na akci se objevila v magazínech... Šalina (!) a Zahradnictví (!!)

 • 10. 1. 2024

  O chystaných kurzech neurorehabilitace na LF MU psalo v souvislosti s výstavbou sanatoria Pálava Právo.

 • 10. 1. 2024

  Bez popisku

  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzval k očkování proti covidu-19. Pomáhá prý předcházet vážnému průběhu onemocnění a je levnější. Za antivirové léky určené pro rizikové skupiny pacientů loni Česko zaplatilo víc než miliardu korun. Třetí posilující dávku má podle aktuálních dat ministerstva asi jen 240 tisíc lidí, tu čtvrtou jen 17 tisíc.

  Více k tématu v dopoledním vysílání na ČT24 pověděla doktorka Bohdana Rezková, zástupkyně přednosty Ústavu veřejného zdraví LF MU. Na záznam se můžete podívat zde.

 • 4. 1. 2024

  Přednostka Farmakologického ústavu LF MU doc. MUDr. Regina Demlová, Ph.D. byla hostem pořadu Den na Moravě na ČRo Brno. Tématem čtvrthodinového rozhovoru, který si můžete poslechnout zde, bylo centrum CREATIC, zaměřené na výzkum a vývoj léků na vzácná onemocnění. Svůj provoz zahájilo se startem nového roku.

 • 3. 1. 2023

  Mgr. Lukáš Vacek z Mikrobiologického ústavu LF MU se spolu s kolegy z Přírodovědecké fakulty podílí na vývoji dekontaminační komory, která likviduje bakterie i na teplocitných materiálech, aniž by je poničila. Patogeny totiž nezabíjí vysokou teplotou, ale s pomocí plynů. Více v reportáži Českého rozhlasu.

 • 2. 1. 2024

  Bez popisku

  Nemocnice bez pacientů za víc než miliardu. Ne, není to další z mnoha přešlapů minulých vlád, ale projekt, který Česko dostal mezi světovou špičku simulační medicíny. Od prvních chvil za ním stojí profesor Petr Štourač, který byl také průvodcem redaktorovi magazínu Forbes Ondřeji Kinkorovi, který v lednovém čísle přinesl reportáž ze SIMU.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info