DARUJ (SE)

Sbírka na vybudování památníku dárcům těl

 

Vybudováním památníku vzdáme poctu těm, kteří darovali svá těla pro rozvoj výuky anatomie na naší fakultě.

Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity si uvědomujeme, že praktická výuka anatomie není zdaleka samozřejmostí a za anatomickými preparáty se skrývají skuteční lidé. Lidé, kteří věnovali svá těla, aby naši studenti mohli získávat to nejlepší možné vzdělání. Na Ústředním hřbitově města Brna vznikne vsypová hrobka a důstojné pietní místo odpočinku dárců těl. Místo pro tichou vzpomínku a uctění jejich památky.

Studenti benefičním koncertem podpořili sbírku na vybudování památníku dárcům těl

18.5.2023

Studenti benefičním koncertem podpořili sbírku na vybudování památníku dárcům těl

Sbírka na památník dárcům těl postupuje do své další fáze. Na jejím konci má být zbudování pietního místa pro důstojné uctění těch, kteří se rozhodli darovat své tělo pro výukové a výzkumné účely. Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity letos sbírku podpoří sérií benefičních akcí. Na prvním koncertě se představil houslový virtuos Josef Špaček.

Předchozí Následující

Jak můžete přispět?

Zašlete libovolnou částku na transparentní účet Spolku mediků LF MU:

2901871435/2010

Pokud byste chtěli k výstavbě důstojného místa odpočinku dárců těl přispět vyšší částkou, třeba jménem své firmy či organizace, budeme vděční za všechny nabídky ke spolupráci. V tom případě nás kontaktujte individuálně na spolek@med.muni.cz.

Bez popisku

Anatomickým ústavem Lékařské fakulty prošly, procházejí a budou procházet generace studentů medicíny. V průběhu studia se seznamují se stavbou a uspořádáním orgánových systémů lidského těla, což by nebylo možné bez ušlechtilého rozhodnutí dobrovolných dárců, kteří souhlasí, že po úmrtí bude jejich tělo použito pro účel výuky budoucích lékařů. Pro každého lékaře jsou nezbytné anatomické znalosti stavby lidského těla. Studenti medicíny nejvíce těchto potřebných znalostí nabývají při praktické výuce anatomie na balzamovaných lidských preparátech. Souhlas dárci udělují formou dárcovské smlouvy s Anatomickým ústavem.

Bez popisku

Od roku 2018 pořádá Anatomický ústav LF MU pietní akci jako poděkování dárcům těl. První dva ročníky Piety proběhly v Kapitulní síni Augustiniánského opatství na Starém Brně. V roce 2020 jsme dárcům kvůli koronavirové pandemii vzdali hold virtuálním koncertem a položením kytic na nádvoří Anatomického ústavu. V roce 2021 se vzpomínková akce konala v sále Milosrdných bratří konventu Hospitálského řádu sv. Jana z Boha. V roce 2022 se pieta uskutečnila opět v prostorách Augustiniánského opatství. Po vybudování památníku dárcům těl na Ústředním hřbitově v Brně bude část pietní akce spojená s kladením věnců a zapalováním svíček probíhat právě tam.

Zjistěte více

Má inspirace od Adély Kovářové. Dílo vzniklo ve výtvarné soutěži da MEDici v r. 2021

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info