Etika on run: běh, který nemá žádné poražené, ale samé vítěze

Již 4. ročník oblíbeného charitativního běhu Etika on run se uskutečnil v Univerzitním kampusu Bohunice v neděli 24. dubna 2022, a to ve prospěch lidí s Downovým syndromem a jejich rodin. Organizuje jej Ústav lékařské etiky LF MU v Brně a spolek Úsměvy.

6. 5. 2022

Spolek Úsměvy pomáhá dětem i dospělým s Downovým syndromem, pomáhá také rodičům vyrovnávat se s těžkou životní situací. Že tím život nekončí a že rodiny nemusí rezignovat třeba na sportovní aktivity. Dokazuje i tento běžecký happening, který nabídl účastníkům závod ve třech kategoriích – běh s hromadným startem na 4 000 metrů, rodinný či skupinový běh na 800 metrů a běh družstev na 800 metrů s kapitány s Downovým syndromem.

Akci odkazující na Světový den Downova syndromu (21.3.) a Ponožkový den (symbolická podpora jedinečnosti každého z nás navléknutím dvou různých ponožek) zaštítil a svým během podpořil děkan lékařské fakulty MU prof. Martin Repko. Závod týmů s kapitány s Downovým syndromem odstartoval ministr zdravotnictví prof. Vlastimil Válek. Letošní ročník se konal za přítomnosti dráhového cyklisty Pavla Buráně a s podporou stálého ambasadora, triatlonisty Filipa Ospalého.

Slova podpory vyjádřily mnohé uznávané osobnosti jako doc. Rastislav Maďar, děkan lékařské fakulty v Ostravě, prof. Marian Kacerovský, předseda české perinatologické sekce ČGPS, MUDr. Roman Peschout, krajský perinatolog kraje Vysočina nebo prof. Barbara Maria Willi, děkanka hudební fakulty JAMU. „Samozřejmě velmi ráda podporuji morálně iniciativu Etika life. Jako umělec vím, co to znamená být odlišný,“ napsala paní profesorka Willi. „Toto je jediný běh, který znám, který nemá žádné poražené, ale jenom samé vítěze,“ prohlásil MUDr. Roman Peschout.

Hlavní organizátorkou akce je MUDr. Martina Novotná, která se po pandemické pauze znovu pustila do uspořádání charitativního běhu. „Etika on run není jen běh, je to také živý seminář tolerance, úcty a respektu k ostatním,“ říká lékařka Martina, která se dlouhodobě snaží o sbližování lékařů, veřejnosti a rodin dětí s postižením.

Pestrý doprovodný program, který účastníkům přinesl kulturní i kulinářské zážitky, zahrnoval vystoupení taneční skupiny ZUŠ Kuřim, vystoupení mažoretky Zuzany Filoušové či Pěveckého sboru Gymnázia Křenová.

Výtěžek ze startovného ve výši 78 200 Kč byl věnován na podporu činnosti spolku Úsměvy.

Kontakt:
Mgr. Hana Zemanová, 725 240 919
MUDr. Martina Novotná, 774 299 217

Autorem fotografií je Filip Žitný.

Web ETIKA ON RUN