MjUNI na Lékařské fakultě MU

V sobotu 29. 2. 2020 nabídla Lékařská fakulta MU možnost pro děti a studenty vyzkoušet si život vysokoškoláka na vlastní kůži.

2. 3. 2020

MjUNI je určena dětem ve věku od 9 do 14 let a studentům od 15 do 17 let. Přihlášeným studentům začal školní rok na Masarykově univerzitě v září 2019 slavnostní imatrikulací v  Univerzitním kině Scala a končit bude v červnu tamtéž promocí s předáním diplomů úspěšným studentům. Každý měsíc je pro návštěvníky připravena zastávka na jedné z fakult univerzity. Pátým zastavením pro děti a studenty byla lékařská fakulta.

V dopoledních hodinách proběhlo 9 odlišných workshopů pro skupinky dětí od 9 do 14 let s tématy zraku a jeho vyšetřeními, mozkové mrtvice a jak efektivně jednat v případě postižení někoho v naší blízkosti, deformit dětské páteře aneb jak narovnat křivá záda. V rámci jiných workshopů měly děti možnost seznámit se s tím, co se děje s lidským tělem ve vesmíru, zda se týkají psychická onemocnění i mladých lidí anebo s tématem aktuálních epidemií a přemnožení hlodavců doma i ve světě. Mezi lákavá témata patřila výuka správné techniky první pomoci a základů neodkladné zdravotní péče, vhled do fungování lidského mozku, tedy jak vzniká trápení v naší hlavě a důkladná osvěta oblasti zdravých a nezdravých potravin. Tři poslední zmíněné workshopy byly připraveny i v odpoledních hodinách pro studenty od 15 do 17 let.

Lektoři jednotlivých kurzů ochotně odpovídali na zvídavé otázky a shodují se, že účastníci jsou velmi chytří. Správně zodpovídali i spoustu otázek, které jim vyučující kladli.

Pro rodiče dětí byly vedeny paralelní přednášky na témata základní kardiopulmonální resuscitace pro laickou veřejnost, refrakčních vad a možností jejich korekce, plány pro lidstvo pro život na Marsu a velmi aktuální byla přednáška týkající se nového koronaviru 2019nCoV.

Program, který děti a studenti absolvovali je dostupný zde.