Mezinárodní den žen a dívek ve vědě
Ve středu 11. února si připomínáme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, příležitost upozornit na význam rovného přístupu k vědecké kariéře i na podmínky, ve kterých věda vzniká.
Ústav zdravotnických věd Lékařské fakulty MU ve spolupráci s pacientskou organizací ENDO Talks CZ uspořádal panelovou debatu s odborníky v rámci osvětové kampaně o endometrióze ENDOMarch 2024. Osvětová kampaň ENDOMarch 2024 přinesla do popředí téma endometriózy prostřednictvím autentických příběhů pacientů a odborných diskusí.
Debatu odstartoval dojemný příběh Moniky Smetanové, který podal pohled na nelehkou cestu s touto chorobou. Její vyprávění otevřelo prostor k hlubšímu porozumění této komplexní a často přehlížené nemoci. Následovala diskuse s MUDr. Eliškou Gazárkovou z Fakultní nemocnice Brno, MUDr. Kateřinou Fialovou, Ph.D.; Mgr. Marikou Bajerovou, fyzioterapeutkou, FN Brno a doc. PhDr. Miroslavem Světlákem, Ph.D., přednostou Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky. Ta přinesla široký pohled na problematiku endometriózy.
Celá debata se nesla v laskavém a respektujícím duchu, což umožnilo otevřenou výměnu názorů a informací. Moderátorskou taktovku si držela skvělá Vanda Kofroňová z České televize, která propojila jednotlivé části večera s grácií a empatií. Významnou součástí akce byla i účast zakladatelky projektu „Nebýt na to sama“, který si klade za cíl zlepšit podmínky léčby pro pacienty a pacientky s onkologickými onemocněními. Přítomnost Mgr. Andrey Novákové tak podtrhla potřebu podpory a solidarity v oblasti zdravotní péče.
Tato událost ukázala důležitost otevírání témat jako je endometrióza a reprodukční zdraví žen, a to zejména v akademických kruzích a v prostředí zdravotnického vzdělávání. Zprostředkování pacientských zkušeností je klíčové pro posílení porozumění nemoci jak mezi laickou veřejností, tak i mezi budoucími lékaři a dalšími zdravotnickými profesionály.
Ve středu 11. února si připomínáme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, příležitost upozornit na význam rovného přístupu k vědecké kariéře i na podmínky, ve kterých věda vzniká.