Postdoc pozice na LF MU
Nabízíme příležitost pro všechny mimořádné a motivované uchazeče stát se členy nejlepších výzkumných týmech. Do konce února je možno přihlásit se do výběrového řízení na volné postdoc pozice na LF MU.

Do 29. února se lze přihlásit se do výběrového řízení na volné postdoc pozice na LF MU. Je možné vybrat si ze 14 výzkumných týmů.
Více článků
-
Daniel Kvak: Aby sebediagnostika nebyla cesta do pekel…
S veřejným zpřístupněním nástrojů typu Midjourney či ChatGPT začíná téma a představy o možnostech využití umělé inteligence pronikat širokou veřejností. Ti, kteří fascinaci chytrými algoritmy propadli o něco dříve, mezitím realizují projekty, které ještě pár let nazpět byly vykreslované jen v příbězích science fiction. Autonomní ozdravné moduly známé ze snímků jako jsou Vetřelec či Elysium jsou sice představitelné skutečně jen na plátně, avšak například v diagnostice zažívá AI v posledních pár letech strmý rozmach. Jak se ukazuje, šetřit může čas i peníze, což může hrát tváří v tvář výzvám souvisejícím se stárnoucí populací a nedostatkem zdravotnického personálu významnou roli. Jedním z těch, kdo se do závodů digitálního zdravotnictví zapojili, je i Mgr. Daniel Kvak. Student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, na níž se zabývá využitím strojového učení v audiovizi, ale také tahoun společnosti Carebot, pod jejímž jménem proniká do lékařských ordinací. Nástup ambiciózního start-upu je stejně překotný jako kadence, s níž mladý podnikatel chrlí lékařské pojmy k nerozeznání od medicínského profesionála, a co začalo během pandemie COVIDU-19 systémem na klasifikaci rentgenových snímků plic, dnes škáluje pro další obory. Jedním z projektů, kterým se rostoucí tým Carebotu zabývá, je také nástroj pro rozpoznávání kožních melanomů, a to zejména u pacientů s tmavším odstínem kůže. „Překvapilo mě, že když Google vydal aplikaci DermAssist, tak na odstín kůže příliš nebral zřetel, přitom jde podle mě o vůbec nejdůležitější faktor,“ všímá si Kvak. Ostatně, nutnost poučit se z chyb a být co nejvíc praktický, v rozhovoru zdůrazňuje několikrát. Že jeho snaha dává smysl, potvrzuje mimo jiné nedávné ocenění na konferenci MICAD zaměřené právě na počítačové systémy pomáhající s interpretací lékařských snímků.
-
Podfinancování akademických pracovníků může vést k personálnímu vyprázdnění lékařských fakult, říká děkan Martin Repko
Vyjádření k systémovému problému podfinancování vysokého školství vydává Asociace děkanů lékařských fakult, jejímž předsedou je děkan Lékařské fakulty MU prof. Martin Repko. Kvůli nerovnováze v platech mezi univerzitní výukou a jiných segmentech reálně hrozí odliv kvalifikovaných odborníků, kteří budou vzdělávat budoucí lékaře, zubaře či další zdravotni ké pracovníky, což s sebou přinese dlouhodobé negativní dopady v úrovni zdravotní péče a celkový pokles vzdělanosti celé společnosti.