Studentka Ivana: Na stáži v jedné z největších nemocnic jihovýchodní Asie

Pro Ivanu Kravárovou, která v brněnské pobočce IFMSA působí jako lokální koordinátor pro veřejné vztahy, stáž v thajské nemocnici v Bankoku nebyla první zahraniční zkušenost. Měla tedy jasnou představu o celém procesu zajišťování stáže. Letos si vybrala stáž v nemocnici Siriraj Hospital, v jedné z největších nemocnic jihovýchodní Asie, kde dva týdny strávila na oddělení gynekologie a porodnictví a dva týdny na traumatologii.

6. 9. 2023

Seznámit se s jiným zdravotním systémem, vidět různé zajímavé případy, vyzkoušet si jiné způsoby terapie i přístupy k pacientům. Ivana Kravárová svou měsíční stáž strávila v thajské nemocnici v Bankoku: Siriraj Hospital, kde během čtyř týdnů absolvovala dva týdny na oddělení gynekologie a porodnictví a potom dva týdny na traumatologii, zúčastnila se několika konferencí, mohla ošetřovat pacienty, šít rány, asistovat na sálech. Na figurínách si vyzkoušla intubaci videolaryngoskopem i metodu FAST (Focused Assessment with Sonography in Trauma), což je rychlé ultrazvukové vyšetření při příjmu na urgentním příjmu na detekci volné tekutiny v dutině břišní, hrudní a perikardu.

Volný čas využívala na cestování jak po Bankoku, tak v městech na severu Chiang Mai, Chiang Rai, vydala se na trojmezí s Laosem a Mjanmarskem i na ostrovy na jihu. Místní studenti pro zahraniční stážisty uspořádali sociální program a výlet do Kanchanaburi. "Doprava je cenově dostupná, ale i samotná nemocnice a okolí kolejí nabízí spoustu prostor pro příjemné trávení času. Bankok je město plné chrámů, parků a pouličních tržišť," shrnuje zážitky z července zpětně Ivana.

Povinností před cestou je uhradit poplatek za stáž, který zahrnuje ubytování na celou dobu pobytu a jedno jídlo denně. Také je třeba se vybavit dokumenty a očkováním, provést testy na protilátky, vždy podle cílové destinace či dodat motivační dopisy a potvrzení z fakulty.