Výtvarná soutěž da MEDici je zahájena

Historicky první výstava výtvarných děl autorů z řad studentů i absolventů Lékařské fakulty MU byla pro oči návštěvníků zahájena vernisáží dne 14. 10. 2021 ve 14:10 ve středovém koridoru Univerzitního kampusu Bohunice.

14. 10. 2021

Bez popisku
Bez popisku

První výtvarná výstava na půdě Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vznikla díky zájmu fakulty o mimoškolní aktivity našich studentů i absolventů, kteří často na svých sociálních sítích uveřejňují díla, prostřednictvím nichž si upevňují vztah k medicíně obecně, ke svému studiu na naší fakultě, ale také relaxují. V úvodním slovu k vernisáži proděkanka pro záležitosti studentů LF MU Mgr. Jana Fialová, Ph.D. zmínila, že po předchozích událostech v souvislosti s pandemií máme mimořádnou příležitost se setkat při kulturní události, která svým přesahem připomene a také obnoví myšlenku sbírky jako poděkování dárcům těl pro Anatomický ústav LF MU. Vzpomínkou na loňský virtuální koncert v rámci online Piety za dárce těl vyjádřila hrdost nejen na zvládání náročného studia, ale i na mnoho talentů našich studentů, absolventů, ale i uchazečů o studium na naší fakultě. A jeden z těchto talentů představujeme právě výstavou da MEDici.

Na této výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout 49 výtvarných děl nejen našich studentů, ale i absolventů. Jednotícím prvkem jsou zážitky spojené se studiem na naší fakultě. Celkem 38 autorů využilo různé techniky tvorby, od kresby tužkou, propiskou, přes akvarely a malby temperami až po digitální díla. Díla průběžně vznikala od počátku letošního jara do konce prázdnin. Výstava tak bude sloužit pro potěchu kolemjdoucích v nadcházející náročné době, abychom alespoň trochu odvedli pozornost od každodenního stresu, starostí a učení.

Bez popisku

Po ukončení výstavy v době adventu se všechny výtvarné práce stanou předmětem dražby. A tak i vy můžete mít některé z vystavených děl doma, nebo ve své pracovně či jej můžete věnovat jako vánoční dárek se vzácnou myšlenkou. V mnoha dílech se objevuje námět anatomie, jejího učení, zdolávání, a proto výtěžek dražby poputuje na vybudování Památníku dárcům těl, jako poděkování a vyjádření úcty těm, kdo se rozhodli darovat své tělo a přispívat tak ke kvalitní výuce anatomie na naší fakultě.

Častými autory děl jsou studenti prvních ročníků studijních programů LF MU, a proto součástí výstavy bylo také losování tří výherců soutěže MUNICHALLENGE vyhlášené na online Dni otevřených dveří 2021. Ti, kteří pečlivě shlédli všechna připravená videa, poslali nám všech 23 hesel zakomponovaných v jednotlivých videosnímcích a stali se našimi studenty, měli šanci na výhru fakultního merche. Blahopřejeme tak Nikole Zemanové, která nastoupila do prvního ročníku Zubního lékařství a dvěma studentkám Všeobecného lékařství Kristýně Fojtové a Markétě Pernicové.

Program vernisáže byl doplněn i dalším kulturním zpestřením, a to hudebním vystoupením Anny Červenkové, která na violoncello zahrála skladbu Shallow z filmu A Star Is Born.

Nyní se i vy můžete podílet na sestavení prvního fakultního kalendáře, který vzejde z hlasování o 13 nejúspěšnějších děl. Hlasovat můžete na webu anebo si naskenujte QR kód umístěný na všech výstavních panelech. Vybrat můžete tři díla, z nichž sestavíte pořadí prvního až třetího místa. Fyzicky se u svých oblíbených kousků můžete zastavit kdykoliv, kdy budete chtít či cítit potřebu mít nablízku kousek umění.

Zapojte se do hlasování


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info