16 let běhají se zubními kartáčky po brněnském náměstí Svobody

Ve zdravém Brně zdravý zub je název akce, díky které se široká veřejnost má šanci nejen si zdarma vyzkoušet nácvik správné hygieny dutiny ústní, ale i rozšířit si povědomí o ní i nemocech s ní spojených. Padesátka studentů Zubního lékařství LF MU se 12. dubna ujalo této osvětové akce na brněnském náměstí Svobody, kde během celého dne zaujali na tisícovku občanů všech věkových kategorií.

17. 4. 2023

Sdružení studentů stomatologie České republiky (SSSČR) jako dobrovolnická nezisková organizace zorganizovala tuto osvětovou kampaň již pošestnácté. Během celého dne se do akce zapojilo 49 dobrovolníků z řad studentů zubního lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Hlavním cílem akce bylo oslovení široké veřejnosti za účelem rozsíření povědomí o ústní dutině, její hygieny a nemocemi s ní spojené. Na náměstí byl postaven centrální stan, ve kterém se dalo nacvičit techniku čištění jednosvazkovým kartáčkem, zkalibrovat mezizubní prostory nebo otestovat ústní vodu. Naši nadšení studenti se vrhli mezi brněnskou veřejnost a bavili se s kolemjdoucími o dentální prevenci a správné technice čištění zubů.

Jak zázrakem vyšlo krásné slunečné počasí, a tak o lidi na náměstí nebyla nouze. Podle přibližné statistiky se podařilo oslovit kolem 1000 občanů v různé věkové kategorii. Největší oslovenou skupinku tvořili lidé ve středním věku, senioři a samozřejmě i rodiny s dětmi, popřípadě sem tam se objevila i školka na procházce. Neobvykle oslovenou slupinku lidí tvořili anglicky mluvící cizinci, které naše snaha o šíření dentální prevence velmi zaujala.

"Doufáme, že naše snaha měla úspěch a pomohli jsme rozšířit správné zásady dentální hygieny. Akce by se neuskutečnila bez podpory sponzorů Listerine a Curaprox, kteří nám poskytli vzorky jejich výrobků. Pomoc poskytla také naše milovaná lékařská fakulta MUNI MED, kterou jsme s radostí reprezentovali," říká Marek Jalovecký, organizátor akce za brněnský tým členů SSSČR. A dodává: "Po silném loňském ročníku se nám podařilo zorganizovat tuto milou akci v podobném znění a doufáme, že podobně úspěšně budeme následovat i v dalších letech. Těšíme se na Vás příští rok!"