Do hlubin mozku
V 50. dílu podcastu STETOSKOP jsme přivítali neurologa profesora MUDr. Ivan Rektor, CSc., který se specializuje na výzkum stresu a jeho dopadu na mozek.
Projekt COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku se stal absolutním vítězem Cen TA ČR za rok 2022. Institut biostatistiky a analýz LF MU na něm spolupracuje s Fakultou sociálních věd UK a společností Newton Media.
Cílem interdisciplinárního projektu je snížit míru infodemie nejen ve vztahu k onemocnění COVID-19. Hlavním řešitelem projektu je PhDr. Václav Moravec, Ph.D. z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
V médiích často dochází ke zkreslování informací, zpravidla způsobenému neadekvátní prací novinářů s daty, neadekvátní volbou referenčních příkladů a srovnání, nedostatečnou znalostí lékařské terminologie apod. Tomuto fenoménu lze čelit nástroji novinářské a mediální etiky, resp. „žurnalistiky založené na důkazech“.
Projekt využívá prvků umělé inteligence, propojení relevantních odborníků a zajištění dostupnosti výsledků odborné i laické veřejnosti prostřednictvím webové stránky INFOMORE.CZ.
Výstupem projektu bude pochopení hlavních příčin infodemie a zpřístupnění znalostní základny pro inovace ve vzdělávání žurnalistů a redefinici novinářské a mediální etiky v ČR, zejména pak ve vztahu ke zpravodajství se zdravotnickou tematikou.
V 50. dílu podcastu STETOSKOP jsme přivítali neurologa profesora MUDr. Ivan Rektor, CSc., který se specializuje na výzkum stresu a jeho dopadu na mozek.
Lékařská fakulta MU je první z fakult univerzity, která pravidelně vydává podcast, jehož prostřednictvím přibližuje život na fakultě. Nyní chceme oslovit všechny naše posluchače, aby nám dali svůj hlas v pátém ročníku soutěže Podcast roku.