Dámská jízda

Dnešní 61. díl podcastu STETOSKOP bude sice dámskou jízdou, ale bude to také příležitost pro naše kolegy, partnery, syny i táty … jak nám ženám porozumět. Povídali jsme si s Kateřinou Fialovou, absolventkou LF MU, lékařkou a certifikovanou koučkou, která se ve své praxi snaží překlenout propast mezi tradiční lékařskou radou a nejnovějšímí poznatky v oblasti fungování ženského těla.

21. 3. 2024

Bez popisku
Bez popisku

Doba kolem čtyřicítky se báječně hodí pro změnu životního stylu. Proč tomu tak je? Čtyřicítka je prostě přelomová: jako ženy máme za sebou spoustu zkušeností, rodinných, vztahových, pracovních. Dalo by se říci, že jsme na vrcholu svých sil. Konečně zjistíme, že už nemusíme držet krok s módními trendy, věřit samy sobě ani bojovat se zemskou přitažlivostí. Řeči sousedů, rodinné dovolené a vaření s kamarády nám mohou být šumafuk. Život totiž začíná po čtyřicítce!

To je sice pravda, ale ten cvrkot začíná úplně někde jinde, ta největší bouře se odehrává uvnitř a navenek nám dává signály. Které mnohdy ignorujeme, ale také jim často nerozumíme. A to je čas na to jít si pro radu. Samozřejmě existuje mnoho příruček, internetových stránek i vtipných knih alá Hurá, konečně 40! Jenže, není to tak jednoduché, jako přečíst si jeden odborný článek a mám recept na celý život. V této době – a nyní ji už můžeme pojmenovat – v perimenopauze, začnou promlouvat hormony. Tím hlavním je Progesteron. Je to ukazatel našeho zdraví i kondice nervového systému. Je to náš klenot. No – a po 40. roku se nám začne jeho zásoba jaksi zmenšovat. My, dnešní ženy, si zcela úspěšně navyšujeme jiné hormony - od adrenalinu až po testosteron. A tak není divu, že přibývá žen, které nemůžou mít miminko, bojují s tukem, na který je každý kalorický deficit krátký, necítí se ve svém těle dobře (však které ženské tělo by se s testosteronem a kortizolem cítilo?) a na prahu zlomové čtyřicítky nepřijde vůbec divoká vlčice, ale "najednou, nepochopitelně" se objeví vyčerpání, vyhoření a první nemoci. Do perimenopauzy tak dobíhá žena s jazykem na vestě. A před ní je něco tak mimořádně křehkého jako je menopauza!

Je čas zatáhnout ruční brzdu a svěřit se odborníkovi. A tím je náš dnešní host – absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, lékařka a certifikovaná koučka. Jak probíhá návštěvna takové poradny? Na co vše se bude ptát? A hlavně, co mohu od koučky očekávat? Čím vším mne provede?

A možná se trošku vrátíme v čase a přebereme pár rad našich babiček. Ty věděly, jak být ženami, co jim prospívalo. Ale také se můžeme podívat na své malé děti a naučit, nebo spíše vzpomenout si, být sama sebou.

Dnešní díl bude sice dámskou jízdou, ale bude to také příležitost pro naše kolegy, partnery, syny i táty … jak nám ženám porozumět.


Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info