Dárci během akce "100 litrů krve DÍKY MUNI" darovali téměř 273 litrů

Poselstvím projektu bylo posílit pravidelné dárcovství krve a šíření osvěty při připomenutí stoletého výročí založení Masarykovy univerzity a Lékařské fakulty MU. Akce očekávanou lavinu dárcovského nadšení strhla, k akci se přihlásilo na tisíc lidí, z nichž 606 lidí mohlo úspěšně krev darovat.

29. 1. 2020

Na společenském setkání ve středu 29. ledna 2020 u příležitosti 101. výročí založení Masarykovy univerzity v divadle Reduta zveřejnila výsledky projektu Lékařské fakulty MU "100 litrů krve DÍKY MUNI" jeho koordinátorka Natálie Antalová. Všichni, kteří prošli náročnými podmínkami darování krve, přispěli do transfuzních stanic obrovským množstvím krve: přesně 272,7 litry!

Akce zaměřená na podporu pravidelného dárcovství krve, motivaci co největšího počtu prvodárců a rovněž symbolickou podporu univerzitě i naší fakultě k výročí založení byla zahájena prvními odběry dne 23. října 2019 v brněnských pracovištích. Těmi byly Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice Brno a v Krevní banka ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, která v době spouštění projektu nově zahajovala provoz. Dárci krve měli možnost také využít kteroukoliv transfuzní stanici ve svém okolí a zaslat potvrzení o odběru.

Do projektu se zapojili studenti i zaměstnanci celé univerzity, podpořili nás hokejisté HC Kometa Brno, univerzitní tým HC MUNI, Volejbal Brno, florbalový klub Hattrick Brno či sportovní klub Draci Brno, fotbaloví rozhodčí, členové Českého antarktického výzkumného programu Přírodovědecké fakulty MU i široká veřejnost.

Na Reprezentačním plese Lékařské fakulty MU a Spolku mediků byly 15. listopadu 2019 vyhlášeny první výsledky, kde po třech týdnech běhu projektu bylo darováno 143,55 litrů krve od 319 dárců. Do data ukončení akce darovalo ještě 287 lidí dalších 129,15 litrů cenné tekutiny, bez které se ani moderní medicína neobejde.

Projekt je jedním ze tří výrazných témat univerzity za uplynulý rok 2019, blíže se lze dočíst také v Magazínu M. Jak samotné odběry probíhaly i jaká atmosféra panovala na pracovištích odběrů krve, se můžete podívat ve fotogalerii.