Deník porodní báby

V 55. díle podcastu STETOSKOP se vydáme na cestu mladé porodní asistentky, poměrně čerstvé absolventky naší fakulty Bc. Julie Bischofové, která na svém instagramovém profilu má přes 30 tisíc sledujících.

29. 9. 2023

Každá budoucí maminka má přirozeně touhu zajistit pro své nenarozené dítě to nejlepší, a to od samého počátku těhotenství až po samotný porod. V dnešní době máme k dispozici mnoho možností a informací, které se nabízejí z různých zdrojů. Je zásadní, aby se budoucí maminka v této informační záplavě zorientovala a vybrala si pro své těhotenství a porod tu nejlepší možnou variantu, která bude nejvíce vyhovovat jejím potřebám a představám. V této cestě mohou pomoci porodní asistentky.

V zahraničí je běžné, že zdravou ženu pečuje osobní porodní asistentka nebo dokonce celý tým. V případě potřeby speciálních vyšetření nebo pokud těhotenství nese zvýšené riziko, přebírá péči lékař. V České republice je většina těhotných žen směrována ke gynekologovi a všechny ženy, bez ohledu na svůj zdravotní stav, procházejí stejnými postupy. Proto je volba respektujícího gynekologa klíčová. Mnoho žen začíná hledat svou porodní asistentku již v prvních měsících těhotenství. I když tento postup není v ČR běžný a nemocenské pojišťovny jej nepodporují, kontinuální péče porodní asistentky během těhotenství a porodu má podle mnoha zdrojů a výzkumů mnoho výhod. Pomáhá ženám cítit se lépe informovanými a dává jim větší kontrolu nad jejich tělem a rozhodnutími.

V dnešní době je porodní asistentka vysokoškolsky vzdělaná žena, která poskytuje péči ženě během jejího těhotenství, při porodu i v šestinedělí. Poskytuje jí oporu, stává se vlastně takovou její přítelkyní, na níž se může obrátit, pokud má nějaký problém či dotaz.

A právě takovou porodní asistentkou je i náš dnešní host – Bc. Julie Bischofová. Od svých studijních let poskytuje rady budoucím maminkám. Díky svému IG profilu, kde nabízí různá témata k poučení, k diskuzím i k zamyšlení, ji sleduje přes 30 tisíc nejen budoucích maminek. Svoji osvětovou činnost rozšířila i o předporodní kurzy, které probíhají v Praze a v Brně.

Julie před rokem nastoupila na Gynekologicko-porodní kliniku Fakultní nemocnice Brno, kde si vybrala péči o rodičku na porodním sále. Jaké to bylo poprvé vést sama porod? A na co nebyla stoprocentně připravená? O své první zkušenosti v roli profesionální porodní asistentky se s námi podělí v novém dílu podcastu Deník porodní báby. Pojďme společně vyplavit hormony a povyprávět si o dojetí z každého narozeného miminka, o slzách radosti i obavách tatínků.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích