Fokus na medicínu

Jak souvisí stav těla se stavem duše? Jak je možné pomáhat na dálku? Jaký je rozdíl mezi léčbou nemoci a léčbou pacienta? Jaké zázraky dokáží lékaři? Jaká léčba má budoucnost? To jsou jen některé z otázek, na které se pokusil odpovědět 86. díl měsíčníku České televize Fokus Václava Moravce. V úterý, 20. února, byl v přímém přenosu vysílán z knihovny univerzitního kampusu Masarykovy univerzity, za účasti několika hostů spjatých s lékařskou fakultou.

21. 2. 2024

Dvouhodinový diskuzní pořad dramaturgicky rozdělený do tří plus jednoho tematických bloků začali bývalý hokejový reprezentant a dnes mládežnický trenér Zbyněk Irgl, který má za sebou nejen pestrou kariéru spjatou s kluby z Vítkovic, Třince, Minsku či Jaroslavli, ale také prodělané nádorové onemocnění, spolu s fyzioterapeutem, profesorem Pavlem Kolářem, jemuž pod rukama prošly tisíce sportovců. Ve Fokusu nazvaném Hranice medicíny společně debatovali nad hranicemi bolesti, za níž se právě sportovci mohou občas pohybovat.

Druhou kapitolu, Hranice duše, otevřel pacientský příběh paní Nikol, která prošla programem e-Health aplikace MOÚ MindCare. V živém přenosu pak nad tématy spjatými s psychickým zdravím diskutovali spolutvůrce aplikace a přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky, docent Miroslav Světlák, spolu s Marií Hájek Salomonovou, spoluzakladatelkou neziskové organizace Nevypusť duši, věnující se právě péči o psychiku. Jak se ukázalo, v pořadu stavěném i na interakci s publikem z řad středoškoláků, právě téma duševní pohody se zdá být pro dnešní mladou generaci zásadním.

Také třetí kapitolu uvedl pacientský příběh, tentokrát malého Péti, jemuž byl krátce po narození diagnostikován nádor v dutině břišní. I díky zásahu a péči týmu profesora Jaroslava Štěrby však dnes sedmiletý chlapec bude moct v září nastoupit do školy. Nad hranicemi pomoci a rozvoji i specifiky personalizované léčby a buněčných terapií diskutovali právě přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU spolu s imunoložkou, docentkou Lenkou Zdražilovou Dubskou, zastupující nejen Katedru laboratorních metod LF MU, ale také nové centrum excelence CREATIC.

V závěrečné reportáži byl představen start-up Carebot, vyvíjející stejnojmenný diagnostický nástroj využívající umělou inteligenci, do něhož je zapojen také spin-off Masarykovy univerzity, Institut biostatistiky a analýz. Poté přišel na řadu poslední z bloků Fokusu, v němž je prostor na dotazy diváků. Ti se do kampusu sjeli ze čtyř brněnských středních škol, ale také z gymnázií ve Znojmě a v Uherském Hradišti. A pak už jen dlouhý potlesk, bezprostřední sdílení dojmů a společné fotografie s účinkujícími.

Jsme rádi, že se u nás České televizi líbilo a těšíme se na další společné projekty!

Fokus Václava Moravce: Hranice medicíny v archivu ČT