Hospic a paliativní péče

Hlavním účelem hospiců je maximálně zlepšit kvalitu života v jeho závěrečné fázi a umožnit důstojné umírání. Děje se tak především snižováním nebo odstraňováním bolesti a jiných nepříjemných fyzických projevů nemoci. Hospic umožňuje vyřešit nebo alespoň zmírnit různé psychologické a duchovní problémy spojené s umíráním. Umožňuje intenzivní a nerušený kontakt s partnerem nebo rodinou. O paliativní péči poskytované nejen v klasickém hospicu, ale i prostřednictvím tzv. mobilního hospice nám přišla povídat MUDr. Lucie Světláková.

8. 12. 2023

Předsudky. Asi je přirozené, že je každý máme, ale chybou je, když se jich na základě poznání nedokážeme zbavit. Naše moderátorka podcastu STETOSKOP Jana Dvořáková otevřeně přiznává, že přijela natáčet s určitými předsudky. Ono – když se řekne Hospic, nebo Dům léčby bolesti, tak se možná i Vám vybaví mnoho smutku, slz, utrpení. "Snad se mi díky dnešnímu hostu podaří osvětlit krásné okamžiky v paliativní péči a vnést světlo do práce hospicu. A myslím, že jsem si vybrala toho pravého hosta: křestním jménem Lucie, což pochází z latinského lux a znamená to světlo a k tomu příjmením je Světláková," uvádí 57. díl moderátorka.

K mikrofonu jsme si tentokrát pozvali paní MUDr. Lucii Světlákovou. A co na ní ve zkratce prozradit? Je rodačka z Moravského Krumlova a dvojitá absolventka LF MU. Nyní pracuje v ambulanci paliativní medicíny MOÚ, zastává funkci primářky v Domě léčby bolesti sv. Josefa v Rajhradě a zároveň je lékařkou v rámci konziliárního paliativního týmu ve FNUSA. Přednáší studentům LF MU. A jak tato dáma to vše zvládá? Jejím koníčkem je sport, a to především vytrvalostní běh.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích