Na Dny otevřených dveří LF MU dorazilo přes 2500 lidí

Dny otevřených dveří patří na lékařské fakultě každoročně k vrcholům uchazečské kampaně. Letos je ve dvou termínech navštívilo více než dva a půl tisíce účastníků.

25. 1. 2024

Sobota a středa, 20. a 24. ledna 2024, to číselné spojení se dobře pamatuje i dobře vypadá. Právě v tyto dny jsme letos přivítali zájemce o studium přímo tam, kam někteří z nich za pár měsíců zamíří už se statusem vysokoškolského studenta. Během Dnů otevřených dveří se jim otevřely chodby kampusu, učebny, knihovna, Anatomické muzeum i prostory Simulačního centra. Oficiálně registrovaných účastníků byly více než dvě tisícovky, s doprovodem rodičů jich dorazilo přes dva a půl tisíce. Na chodbách byla slyšet nejen čeština a slovenština. „Which way to the museum?“ snažila se zorientovat mladá dvojice, mezi sebou hovořící španělsky.

Výchozím bodem byla pro většinu účastníků už tradičně prezentace o fakultě, přijímacím řízení, studiu a studijních programech v největší aule kampusu B22, respektive v té druhé největší B11/114, kam alespoň na videopřenos zamířili ti, na které už nezbylo místo ani na schodech. Dotazy byli připraveni odpovídat zástupkyně studijního oddělení a sami studenti na veletrhu studijních programů v koridoru. Jednotlivá stanoviště identifikovaly nové poutavé infografiky, zvědavost vzbuzovaly prezentované výukové pomůcky. Na spojeném stanovišti Optiky a optometrie a Ortoptiky si zájemci mohli vyzkoušet brýle simulující zrakové vady, u Všeobecného ošetřovatelství napíchnout umělou žílu jehlou u Zdravotnického záchranářství pro změnu zkusit oživit figurínu „Aničku“. Potvrdilo se, že vybavení není radno podcenit. Loni osiřelé stanoviště Radiologické asistence bylo letos i díky zapojení kolegů z Masarykova onkologického ústavu hitem.

Jako ukázkový pavilon své prostory otevřel Ústav patologické fyziologie, kde mohli zájemci nahlédnout nejen do učeben, ale skrze chirurgické šití si také otestovat svou šikovnost. Ti předem registrovaní pak přes knihovnu mířili na exkurzi do Anatomického muzea a do Simulačního centra; zájemci o studium Zubního lékařství či Dentální hygieny do druhého patra, ti ostatního do čtvrtého. Někteří stihli obě. I tady je pod dohledem pedagogů provázeli převážně studenti. Zájemci o studium na lékařské fakultě se tak mohli během Dnů otevřených dveří o tom, jaké je, dozvědět nejen od vyučujících, ale ve velké míře i od těch, kteří možná v dohledné době budou jejich spolužáky. Kromě všech zúčastněných patří speciální poděkování také profesoru Ladislavu Duškovi z Institutu biostatistiky a analýz LF MU, řediteli Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), který na svých dvou sobotních přednáškách převážně rodiče seznámil s vyhlídkami českého zdravotnictví v datech a souvislostech. Na základě účastí vyjádřeného zájmu o studium medicíny by snad mohly být povzbudivější, než by se z některých slajdů jeho prezentace mohlo zdát. „Zájem rodičů byl pro mne opět překvapivě vysoký a jak jsem pak s nimi ještě dlouze diskutoval, tak jsou ve zdravotnictví bez ohledu na jejich obor hodně orientovaní,“ zhodnotil profesor Dušek, jehož prezentaci je možné si stáhnout.

Přednáška prof. Ladislava Duška ke stažení