Na LF MU při 105. výročí darujeme o105

Výročí 105 let od založení si letos nepřipomíná jen Masarykova univerzita jako taková, spolu s ní rovněž čtyři zakládající fakulty. Na naší lékařské při té příležitosti chystáme několik dedikovaných akcí.

31. 1. 2024

Založení Lékařské fakulty coby součásti Masarykovy univerzity bylo schváleno 28. ledna 1919, dalších skoro deset měsíců trvalo, než se na její půdě uskutečnila první přednáška Úvod ke studiu lékařskému profesora Babáka. Dává tak jedině smysl rozprostřít připomínku 105. výročí fakulty do celého roku. „Stopětku už jsme začali propisovat do komunikace fakulty a chystáme v souvislosti s výročím i několik speciálních akcí,“ říká Ing. Marie Krulová, vedoucí Oddělení komunikace a vnějších vztahů lékařské fakulty. „Tou nejvýraznější je kampaň Darujeme o105.“

Ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice u sv. Anny a Transfuzním a tkáňovým oddělením Fakultní nemocnice Brno fakulta připravila osvětovou kampaň cílící na dárce krve a dalších krevních složek. Vyzvat by jich chtěla 105, ideálně ještě víc. Inspirací byla obdobná akce uspořádána při stém výročí, při níž bylo metou 100 litrů krve. Nakonec jí bylo ve jménu fakulty vybráno skoro 273 litrů, přičemž k iniciativě se krom široké veřejnosti připojilo i několik sportovních klubů. „V přepočtu na litry je náš letošní cíl sice skromnější, ale o to více je tu prostoru k tomu ho překonat,“ vypočítává Krulová s vědomím běžné odběrové dávky 450 ml. Dárci, kteří se k fakultní darovací kampani přidají, se mohou těšit i na zajímavé odměny.

Na už odzkoušený formát navazuje taky otevíraná výtvarná soutěž da MEDici. Zapojit se do ní můžou studenti, absolventi, zaměstnanci, ale třeba i teprve uchazeči s alespoň trošku kreativním puzením. Výtvarná díla s medicínskou tematikou Ars Medicinae budou na Oddělení komunikace sbírat až do konce září. V roce 2021 z nich vznikl kalendář, stejně tomu bude i tentokrát. Nebude však na jeden rok, ale na dva; roky 2025 a 2026 mají dohromady 105 týdnů, takže se netradiční formát nabídl sám. Virtuální aukce originálů přihlášených do prvního ročníku soutěže navíc vynesla skoro třicet tisíc korun, které putovaly na konto určené pro výstavbu památníku dárcům těl. I ten zůstává na lékařské fakultě v letošním roce tématem, na platformě Donio je stále aktivní sbírka, v níž lze projekt podpořit. Třeba 105 korunami.

V červnu bude číslovka 105 rezonovat také Dnem absolventů lékařské fakulty. Součástí programu by měla být i výstava připravovaná ve spolupráci s Archivem Masarykovy univerzity. Idea je zřejmá – 105 let lékařské fakulty ve 105 fotografiích. Stejně jako výtvarná díla do soutěže da MEDici, také archivní fotografie související s fakultou lze posílat na pr@med.muni.cz. A 105. výročí fakulty znamená také 105. výročí pro Spolek mediků, založený souběžně s ní… „V obecné rovině chceme prostřednictvím našich výročních akcí zdůraznit celospolečenský význam spolupráce mezi vysokou školou a veřejností,“ podotýká Krulová.

Informace k zapojení se do jednotlivých forem oslav je možno sledovat na stránkách fakulty Slavíme 105 let.