Na nervy

V nově vydaném 52. dílu podcastu STETOSKOP si s prof. MUDr. Tomášem Kašpárkem, Ph.D. povídáme o duševních onemocněních i o zdravotnickém personálu v psychiatrii. Dokáže být pan profesor z něčeho na nervy? Proč vyhrály Bohunice a ne Bohnice?

29. 6. 2023

Bez popisku

Psychiatrické onemocnění bylo a pro některé ještě stále je velice stigmatizující. Psychicky nemocný člověk se nerad se svou diagnózou svěří, leckdy to tají i před vlastní rodinou. Doba se mění a s ní i předsudky o psychických nemocech. Vhled do problematiky psychické péče u nás, a to nejen v Brně, ale i v celé republice, přináší prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D., proděkan pro vědu, doktorské studium a organizační rozvoj LF MU, přednosta Psychiatrické kliniky FN B a LF MU, mimo jiné člen Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví, místopředseda Národní rady pro duševní zdraví, prezident České neuropsychofarmakologické společnosti, poradce ministra zdravotnictví.

Profesor Kašpárek je nejen uznávaným odborníkem v oboru, ale také vášnivým zastáncem zlepšování duševního zdraví a výzkumu duševních onemocnění. Jeho práce a přínos v oblasti psychiatrie jsou neocenitelné a podporují posun v péči o pacienty s duševními obtížemi.

V podcastu si představíme pracoviště Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno, které v nedávné době prošlo velmi významnou rekonstrukcí. Určitě vyzdvihneme význam jeho kliniky i v péči o děti a mladé lidi. Nezapomeneme ani na výzkum, který tento obor zdravotnictví posouvá do nejvyšší ligy.

Budeme diskutovat o důležitosti včasného rozpoznání duševních onemocnění, stigmatizaci duševních problémů ve společnosti a výzvách, kterým čelíme v oblasti duševního zdraví. Profesor Kašpárek nám pomůže pochopit, jak můžeme jako jednotlivci i jako společnost přispět k podpoře duševního zdraví a prevenci duševních onemocnění. A nezapomeneme ani na nové okénko Nemoci mocných, kde prozradíme, kdo ze slavných osobností trpěl duševní poruchou.

Dotkneme se i ožehavějších otázek, které trápí celou Českou republiku, a to je nedostatek lékařů a celé škály zdravotnického personálu v psychiatrii. Jaké jsou motivace mediků k výběru psychiatrie? Tedy k oboru, který se v posledních letech díky pokroku v zobrazovacích metodách stává velmi atraktivním.

Jako proděkan lékařské fakulty nám prozradí, jak se daří strategicky a systematicky řídit vědu, výzkum na naší fakultě a co pro nás znamená získání certifikátu Orfeus a ocenění HR Award.

A z čeho je prof. Kašpárek na nervy? Proč vyhrály Bohunice a ne Bohnice? A proč si vlastně vybral on sám psychiatrii? Na to Vám odpoví dnešní díl podcastu s prof. MUDr. Tomášem Kašpárkem, přednostou Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno.


Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info