Noc vědců na kampusu: LF MU nabídla pestrý program

Letošní celorepubliková akce Noc vědců, která se konala 27. 9. 2019, byla zaměřena na ekologii s podtitulem Šetrně k planetě. Jak se s tímto tématem vypořádali kolegové z lékařské fakulty?

2. 10. 2019

Bez popisku

Noc vědců jako jedinečná vědecko-popularizační akce propojuje evropské vědecké a vzdělávací instituce již od roku 2005 a zájemcům otevírá brány do inspirujícího prostředí vědy. V České republice se Noc vědců koná na přelomu září a října, pokaždé zaměřená na jiné téma společné pro všechna vědecká místa zapojená do akce. Při letošním tématu „Šetrně k planetě“ by se mohlo zdát, že toto téma pro oblasti lékařských fakult a oborů může být poměrně vzdálené, všichni aktéři zapojení z naší fakulty však dokázali zpracovat a představit návštěvníkům pohled na toto téma z oblasti jim vlastní.

Všechna místa Masarykovy univerzity navštívilo přes 7.000 účastníků, Univerzitní kampus Bohunice téměř polovina tohoto počtu. V kampusu byla připravena pro návštěvníky trasa se dvěma starty - na Lékařské fakultě, nebo na Fakultě sportovních studií. Postupně tak mohli navštívit Přírodovědeckou fakultu, CEITEC, Knihovnu univerzitního kampusu i stanoviště Centra jazykového vzdělávání.

Garantka akce za Lékařskou fakultu MU doc. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. s kolegou Mgr. Martinem Krobotem připravili pásmo desíti přednášek kampusové aule, která byla téměř po všechny přednášky plně obsazená. Během série po sobě jdoucích různorodých témat se posluchači mohli dozvědět spoustu informací související s důvody, proč šetřit antibiotiky, jak a proč neplýtvat potravinami, operovat mozek při vědomí pacienta, či kolik stresu jsme schopni vydržet nebo, zda muži stárnou rychleji než ženy.

Aktivity připravené pracovišti LF MU se odehrávaly jak v koridorech kampusu, tak v některých pavilonech. Ústav ochrany a podpory zdraví připravil hned několik zajímavých stanovišť, například jak řádně na péči o zuby, hygienu rukou, jak neplýtvat vodou ani potravinami. Nabídli také nutriční poradenství včetně přípravy i ochutnávky hmyzích specialit a ukázali kolik cukru obsahují různé balené vody, džusy, ovocné i mléčné nápoje. Na Fyziologickém ústavu si návštěvníci mohli vyzkoušet neinvazivní měření kyslíkové saturace, která poskytuje informaci o problémech s transportem kyslíku do tkání pomocí pulsního oxymetru, zjistit krevní tlak či diagnostiku tělesného složení. Studenti účastníkům vysvětlili a ukázali měření bazálního metabolismu metodou nepřímé kalorimetrie na základě spotřeby kyslíku analýzou vydechovaného vzduchu. Z vybraných aktivit LF MU připravili pro návštěvníky také studenti organizace IFMSA (International Federation of Medical Students' Associations) edukační program samovyšetření prsou a varlat pro dospělé. Pro nejmenší návštěvníky připravili také Medvídkovu nemocnici, kde si děti společně s velkým plyšovým medvědem ukázaly , jak probíhá vyšetření u lékaře, aby se návštěv nemusely bát nebo si mohly vyzkoušet i roli lékaře na sále, zkoušely také pojmenovat vnitřní orgány lidského těla.

I přes vzdálenost Anatomického muzea profesora Karla Žlábka od startu trasy, byl o komentované prohlídky těchto unikátních prostor mimořádný zájem. Muzeum z kapacitních důvodů nemohlo pokrýt obrovskou poptávku návštěvníků Noci vědců. Několik skupin si však mohlo vyslechnout přednášku o muzeu a vybraných exponátech a následně si je detailně prohlédnout s možností diskuze s průvodci.

Úspěch akce na kampusu zajistilo přibližně tři sta aktérů od přednášejících, přes koordinátory aktivit a jejich pomocníky, navigátory v koridorech a celý realizační tým rektorátu, fakult a dalších pracovišť. Poděkování patří vědcům, kteří pro návštěvníky přiblížili vědu lidskou, zábavnou a hravou formou.

 

Fotogalerie


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info