Očkovací kampaň COVIVAC: Studentky a studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity bojují proti fake news v souvislosti s očkováním proti COVID-19

Za podpory výzkumné infrastruktury CZECRIN spouští studentky a studenti LF MU komiksovou kampaň, která má jednoduše a jasně vyvrátit mýty kolem očkování proti onemocnění COVID-19.

10. 6. 2021

COVID-19 je pravděpodobně nejčastěji diskutovaným tématem dnešní doby. Virus se stále šíří po celém světě, stejně jako se šíří fake news, které nemoc doprovází na každém kroku. Proto se několik studentek medicíny rozhodlo bojovat s neustále se šířícími se dezinformacemi souvisejícími s očkováním proti onemocnění SARS-Cov2. Za podpory výzkumné infrastruktury CZECRIN a Ústavu ochrany a podpory zdraví LF MU spouští komiksovou kampaň, která má jednoduše a jasně vyvrátit mýty kolem očkování a namotivovat k tomu, aby lidé chránili sebe i své okolí.

Na začátku června se tak spouští kampaň v podobě komiksových příběhů pro podporu očkování proti onemocnění COVID-19. Jednotlivé příběhy se věnují samostatným tématům, jejichž cílem je přiblížit a vysvětlit pochybnosti, které se ohledně problematiky očkování často objevují. Snaží se tak vyvracet fake news neboli falešné zprávy. Aktéry příběhů jsou orgány lidského těla vyjadřující své obavy z očkování a injekční stříkačka, která problematiku osvětluje.

„Chtěli jsme vyvrátit dezinformace ohledně COVID-19. Upřímně nás překvapilo, kolik falešných zpráv společností koluje a kolik lidí má problém rozeznat pravdu od výmyslů. Komiks považujeme za jednoduchou a poutavou formu pro vysvětlení široké veřejnosti,“ uvedla Kateřina Dvořáková z IFMSA, iniciátorka kampaně.

Děkan LF MU prof. Martin Repko dodává: „Jsem dennodenně pozitivně překvapen aktivitami našich studentů a jsem na ně pyšný. Zažili opravdu náročný rok s pracovní povinností, absolvují zkoušky, praxe a stejně naleznou čas na takovéto skvělé projekty. Ukazuje se, že studovat Lékařskou fakultu MU není jen o biflování, ale především o pochopení práce lékařů i nelékařů a maximální snaze být pevnou a nápomocnou součástí naší společnosti.“

V očkovací kampani by studenti rádi pokračovali nadále, a to dalšími komiksovými příběhy. Pro podrobnější informace a zdroje jednotlivých informací je připraven web výzkumné infrastruktury CZECRIN – www.covivac.cz/kampan, na němž jsou zároveň dostupné všechny komiksy.

IFMSA je mezinárodní studentská nezisková organizace působící na všech lékařských fakultách v ČR. Věnuje se především aktivitám zaměřeným na šíření prevence civilizačních chorob, edukaci o mentálním zdraví a organizuje také zahraniční výzkumné a klinické stáže pro studenty.
CZECRIN je výzkumná infrastruktura podporující realizaci akademického klinického výzkumu v České republice. Jako český uzel Evropské sítě infrastruktur klinického výzkumu ECRIN-ERIC zásadním způsobem přispívá k zapojení akademických institucí do mezinárodního projektu klinického výzkumu.
Spolek mediků LF MU je oficiální stavovská organizace studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně pořádající různé kulturní, sociální i vzdělávací akce pro studenty fakulty i veřejnost.
LF MU je jednou ze zakládajících fakult Masarykovy univerzity v Brně. Nabízí vzdělání v magisterských studijních programech všeobecným lékařům, zubním lékařům, klinickým embryologům a vyučuje řadu nelékařských zdravotnických studijních programů, bakalářských i navazujících magisterských.

První komiksový příběh: Plíce a kolektivní imunita

Druhý komiksový příběh: Mozek a příběh vakcíny

Tisková zpráva ke stažení