Odborná konference Ningerovy dny: Poruchy polykání

Pro letošní ročník již 12. ročníku odborné konference Ningerovy dny bylo zvoleno téma „Poruchy polykání“.

28. 10. 2019

Bez popisku

Ve dnech 18. – 19. října 2019 se v krásném prostředí lázeňského města Luhačovice konal již 12. ročník odborné konference Ningerovy dny. Název této akce nese jméno významné osobnosti české medicíny, profesora Františka Ningera, který založil v roce 1920 první ORL kliniku v Brně.

Pořadatelem konference byla již tradičně Klinika dětské otorinolaryngologie FN Brno a LF MU v Brně ve spolupráci s organizačním výborem Lázní Luhačovice. Organizátoři akce, přednosta kliniky MUDr. Milan Urík, Ph.D. a prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc. zvolili pro letošní ročník téma „Poruchy polykání“. Jedná se o velmi aktuální problematiku, o čemž svědčil i zájem účastníků a jejich velmi pochvalné hodnocení celé akce.

Na kongresu zazněly přednášky věnující se etiologii poruch polykání v dětském i dospělém věku, možnostem rehabilitace z pohledu klinického logopeda, možnostem chirurgické léčby, dále byla prezentována problematika extraesofageálního refluxu a představeny diagnostické postupy jako FEES (Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing) a videofluoroskopie. Za Kliniku dětské ORL vystoupily se svými sděleními MUDr. Jana Jančíková a Mgr. Denisa Bezděková, které vedou poradnu pro poruchy polykání u dětí a dvě zajímavé kazuistiky prezentoval přednosta kliniky MUDr. Milan Urík, Ph.D. Jako přednášející vystoupil i primář ORL oddělení FN Brno, MUDr. Miloš Šteffl, Ph.D., který prezentoval chirurgické možnosti terapie poruch polykání. Jejich příspěvky byly hodnoceny velmi kladně.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info