Profesní příprava zdravotnických záchranářů probíhá také v letních měsících

Letní měsíce znamenají pro většinu studentů Lékařské fakulty MU období, kdy probíhají individuální odborné praxe. U studentů programu Zdravotnické záchranářství je navíc nutnost absolvovat i Sportovní kurz.

13. 10. 2021

Budoucí zdravotničtí záchranáři absolvují v létě klinické odborné stáže převážně ve výjezdových skupinách Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JmK), výjimečně i v jiném kraji. Část hodin praxe je také vyhrazena pro letní kurzy, které organizujeme ve spolupráci s Fakultou sportovních studií MU a nově s Vodní záchrannou službou Českého Červeného kříže (VZS ČČK) PS Nové Mlýny. Obsah letošních sportovních kurzů jsme společně aktualizovali. Na přípravě a zajištění jejich zdravotnické části se přímo na místě podíleli zástupci Lékařské fakulty MU. Jak to tedy probíhalo?

Kurz pro druhý ročník se konal v období 28. 6. – 2. 7. 2021 ve spolupráci s Vodní záchranou službou ČČK Nové Mlýny na spodní Novomlýnské nádrži a byl zaměřen na záchranu z vody. Kurz byl koncipován především prakticky a studenti si tak měli možnost vyzkoušet základní techniky transportu raněných z vody, techniky tažení tonoucího, KPR ve vodě, ovládání různých plavidel i záchranných pomůcek. Probrali i teorii dekompresní nemoci nebo bezpečnosti u vody a při potápění anebo taktiku zvládání mimořádných událostí. Studenti druhého ročníku měli možnost poznat systém práce vodních záchranářů, kteří jsou nedílnou součástí integrovaného záchranného systému u nás. O hladký průběh a odbornou část kurz se postaral tým VZS ČCK a zdravotnický modul pro studenty zaštiťovala MUDr. Lenka Šrahulková, lékařka ZZS JmK a externí spolupracovnice Ústavu zdravotnických věd LF MU.

Před začátkem akademického roku proběhl také kurz pro první ročník studentů Zdravotnického záchranářství. Kurz byl kombinací sportovního a zdravotnického bloku. Zdravotnická část byla zaměřena na záchranu v horách v letním období. Studenti si v rámci simulací vyzkoušeli techniky vyprošťování v obtížném terénu osob s různými typy postižení typickými pro letní sportovní aktivity v horách, jako je cyklistika či horolezectví. Odbornou část kurzu zajišťoval lékař, instruktor první pomoci, absolvent LF MUNI a externí spolupracovník Ústavu zdravotnických studií, MUDr. Michal Matula.

Cílem kurzů není připravovat studenty na práci vodního nebo horského záchranáře, ale seznámit je s problematikou a řešením specifických stavů, typických pro vybrané sporty a volnočasové  aktivity.  Předpokládáme, že tak budou absolventi lépe připraveni na propojení a součinnost složek integrovaného záchranného systému, jehož se brzy stanou součástí.