První výsledky akce „100 litrů krve DÍKY MUNI“ už známe

Projekt vznikl na popud Lékařské fakulty MU, která tímto chce vlít stoleté univerzitě symbolicky novou krev do dalších 100 let existence, ale především strhnout lavinu dárcovství krve. První průběžné výsledky byly vyhlášeny na Plese století 15. 11. 2019.

17. 11. 2019

Součástí programu Reprezentačního plesu Lékařské fakulty MU a Spolku mediků – PLES STOLETÍ, který se konal při příležitosti stého výročí založení lékařské fakulty v pátek 15. 11. 2019 bylo také první vyhlášení výsledků akce "100 litrů krve DÍKY MUNI". HC Kometa Brno patří mezi příznivce naší akce, proto další průběžné výsledky vyhlásíme na zápase s HC Olomouc dne 26. listopadu.

A kolik litrů krve se dosud vlastně vybralo?

Během večera byly na hlavním pódiu Plesu století v Zoner Bobyhall vyhlášeny průběžné výsledky. Moderátor plesu Tomáš Matonoha přivítal koordinátorku projektu a studentku LF MU Natálii Antalovou, která oznámila, že dosud úspěšně darovalo krev 319 osob, kterým bylo odebráno celkem 143,55 litrů krve.

Zájem a ochota jednotlivců i skupin okolo nás podpořit projekt stále roste. Množí se dotazy dárců, kteří mají nějaké zdravotní omezení, navštívili zahraniční destinaci s potenciálním rizikem přenosu infekce, či zkrátka jinak nevyhovují jiným parametrům vhodného dárce. Takové dárce transfuzní stanice bohužel odmítají. Těch, kteří projekt podporují, avšak bohužel ze zdravotních či jiných důvodů krev darovat nemohli, je přibližně 200. Nicméně mnozí z nich mohou přijít po určitém čase krev darovat.

K projektu se také připojují dárci, kteří přicházejí darovat krev mimo registrované termíny v brněnských transfuzních stanicích ve FN Brno a FN u svaté Anny. Hlásí se z vlastní iniciativy u staničních sester a zasílají potvrzení o provedeném odběru. Potvrzení nám zasílají i dárci z mimobrněnských transfuzních stanic, např. z Transfuzního oddělení Nemocnice Boskovice, Transfuzní stanice Uherskohradišťské nemocnice či Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Jihlava.

Pořadatelé akce získávají pozitivní zpětnou vazbu a vyjadřují své díky organizátorům za realizaci této myšlenky i perfektní spolupráci studentů LF MU s ochotnými zaměstnanci na transfuzních stanicích, kde probíhají odběry v rámci registrovaných termínů.

Poděkování za podporu patří všem, kteří myšlenku šíří a přichází do transfuzních stanic s úsměvem, aby mohli pomoct dobré věci.