Smuteční oznámení: zemřel doc. Tomáš Kára

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v úerý 26. 3. 2024 zemřel doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D. Smuteční rozloučení se zesnulým se koná ve čtvrtek 4. dubna 2024 ve 13:00 v kostele sv. Tomáše v Brně.

29. 3. 2024

doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D. Foto: Profimedia.cz

"Odchod našeho dlouholetého kolegy a přítele doc. Tomáše Káry nám připomněl nejen pomíjivost lidského života, ale také náš vděk za vše dobré co pro naše pracoviště, nemocnici i lékařskou fakultu udělal. Tomáš byl vizionář, který se nebál mít velké sny a který byl pro jejich naplnění ochoten věnovat neskutečné množství energie a mimořádné úsilí. Právě díky tomu se některé z jeho snů a vizí, které vypadaly tak nedosažitelně, staly skutečností. Mnoha z nás otevřel cestu nejen na Mayo Clinic, ale také do špičkové mezinárodní vědecké a odborné komunity. Budiž nám jeho odkaz motivací jak pro každodenní medicínskou práci, tak i pro úsilí o další rozvoj brněnské a české kardiologie, stejně jako inspirací pro výzkumnou i pedagogickou činnost. Rád bych jménem pracovníků I. interní kardioangiologické kliniky vyjádřil hlubokou soustrast jeho rodině a všem blízkým. Tomáši nezapomeneme!" uvádí přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., FHFA.

Tomáš Kára se narodil 15. října 1967 v Brně. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, kde se zasloužil o rozvoj Spolku mediků LF MU jako jeden z jeho prezidentů. Od roku 1996 pracoval ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, poté působil na klinice kardiovaskulárních onemocnění v Mayo Clinic v Rochesteru v USA. V roce 2000 stál v čele týmu odborníků, který získal mezinárodní vědecké ocenění Severoamerické společnosti pro kardiostimulaci a elektrofyziologii za popis mozkové poruchy řízení krevního oběhu. Práci pak obhajoval před odbornou porotou ve Washingtonu, kde jej oslovili vědci z Mayo Clinic, kam vzápětí nastoupil jako odborný asistent kliniky kardiovaskulárních onemocnění. V roce 2007 zde habilitoval a ve stejném roce obdržel prestižní ocenění Mayo Clinic Outstanding Research Award. V letech 2004–2012 pomohl zajistit stáže na Mayo Clinic pro více než stovku českých, převážně brněnských lékařů. Podílel se na vývoji nového typu srdečního stimulátoru a dalších dvou technologií pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění. V období pandemie vyvíjel nové metody, které významně zlepšily úspěšnost léčby pacientů se středně těžkou a těžkou pneumonií způsobenou onemocněním covid-19. Je autorem mnoha odborných statí. 30. ledna 2024 obdržel Cenu města Brna za rok 2023 v kategorii lékařské vědy a farmacie z rukou primátorky města Markéty Vaňkové. Docent Kára zemřel po dlouhodobém boji s rakovinou v úterý 26. března 2024, bylo mu 56 let. Byl dlouholetým lékařem I. interní kardioagiologické kliniky FNUSA a LF MU, poté působil v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Na Lékařské fakultě MU působil do roku 2014 jako externí vyučující pro I. interní kardioangiologickou kliniku FNUSA.

„Náš milý kolega a špičkový lékař Tomáš Kára byl obdivován nejen pro své profesní dovednosti, ale i pro svou skromnost, pokoru, pracovitost a vřelý přístup k lidem. Jeho odchod je pro nás bolavou ztrátou,“ uvedl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Piler, kde doc. Kára působil.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info