Student Matěj: "O tom, že chci vyjet na stáž, jsem věděl už před nástupem na fakultu."

Na čtyřtýdenní stáž do Turecka se vydal o letních prázdninách student čtvrtého ročníku Všeobecného lékařství Matěj Plevák. Jako aktivní člen IFMSA získává body za účast na pořádaných akcích a zjednodušeně řečeno: čím aktivnější student, tím více bodů a lepší šanci se dostat do vysněné destinace.

28. 8. 2023

Matěj Plevák o možnosti vyjet na stáž věděl už před nástupem na fakultu. "Objevil jsem spolek IFMSA na sociálních sítích a hned jsem věděl, že budu chtít vyjet alespoň na jednu stáž. V průběhu akademického roku se účastníte akcí pořádaných IFMSA a za to získáváte body. Na konci období se udělá bodový žebříček, podle kterého dostanete jednu z vašich vybraných krajin. Zjednodušeně čím víc bodů máte, tím máte vyšší šanci na získání země vaší nejvyšší priority. Následně zaplatíte IFMSA poplatek, ve kterém máte zaplacené na stáži ubytování a 1 jídlo denně. Letenky a náklady na stáž už si platíte sami, ale jelikož nás fakulta podporuje, můžete zažádat o velmi pěkné stipendium. Detaily jako např. očkování pak řešíte podle dané krajiny, většinou všechny informace o povinných očkování a vyšetření poskytují země dopředu ve svých podmínkách stáže," říká k zajištění celého procesu stáže Matěj.

Existuje možnost výběru stáže klinické či výzkumné. Matěj si vybral klinickou a tu strávil 4 týdny (20 dní) na ortopedii v tureckém Istanbulu. "Člověk vidí jiný zdravotní systém, postupy a typy operací se také občas liší od těch našich. Záleží, kde jste a kolik si toho místní pro vás připraví. My jsme měli například velmi bohatý sociální program, každý den pro nás místní studenti něco připravili a opravdu jsme se nenudili. V rámci národního programu pro všechny příchozí studenty v Turecku, jsme strávili 2 víkendy v jižní části Turecka. Navštívili jsme známou Kapadokii nebo jsme měli celodenní výlet na lodi, kde jsme obeplouvali zátoky a koupali se," uzavírá svou zkušenost Matěj a doporučuje využívat tuto možnost nejen kvůli rozvoji jazykové vybavenosti, ale možnosti nahlédnout na jiné zdravotní systémy i navázání nejrůznějších kontaktů.