Studenti benefičním koncertem podpořili sbírku na vybudování památníku dárcům těl

Sbírka na památník dárcům těl postupuje do své další fáze. Na jejím konci má být zbudování pietního místa pro důstojné uctění těch, kteří se rozhodli darovat své tělo pro výukové a výzkumné účely. Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity letos sbírku podpoří sérií benefičních akcí. Na prvním koncertě se představil houslový virtuos Josef Špaček.

18. 5. 2023

Bez popisku

S myšlenkou na vybudování památníku dárcům těl přišel přednosta Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Marek Joukal. Pod jeho vedením se jí chopili studenti ze Spolku mediků a na transparentní účet začaly před dvěma lety přicházet první peníze. Letos chtějí budoucí lékaři uspořádat sérii benefičních akcí, jejichž prostřednictvím hodlají podpořit nejen sbírku, ale také rozšířit povědomí o samotném dárcovství těl.

„Anatomie je pro studium medicíny naprostý základ. A i když studenti mají k dispozici detailní plastové modely, podrobné anatomické atlasy i moderní simulační technologie, o nichž se mohlo mé generaci jen zdát, nic z toho nenahradí práci se skutečným lidským tělem,“ říká Joukal s tím, že na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity je výuka zabezpečena díky programu Dárcovství těl.

První benefiční koncert na vybudování tohoto památníku se konal 5. května v „Červeném kostele“ na Komenského náměstí v Brně. Vystoupil na něm jeden z nejlepších houslistů své generace, mladý český virtuos Josef Špaček, za doprovodu komorního orchestru Collegium musicum pod taktovkou dirigenta Filipa Urbana. Zazněly skladby Jeana Sibelia „Pelléas a Mélisanda“ a Beethovenův „Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61“.

Pro Josefa Špačka to byla hned trojnásobně výjimečná možnost spolupráce. Jednak ve spojení se studenty a pedagogy Lékařské fakulty MU, z jejichž řad se rekrutovali členové neprofesionálního komorního orchestru, v souvislosti s nevšedním místem konání, ale také s ohledem na smysl koncertu, kterým byla podpora sbírky na vybudování památníku dárcům těl. Není bez zajímavosti, že sestra Josefa Špačka je čerstvou absolventkou medicíny a v rodině povolání lékaře zastává například Josefův strýc.

Josef Špaček se stal ve čtyřiadvaceti letech historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie, kterou opustil v době covidu, ale věděl, že je to pro něj ta správná cesta. Rád u hraní stojí a rád trénuje v okamžicích, kdy má na hru náladu. Je také vášnivým cyklistou. A ač sólista, během koncertu si nešlo nevšimnout jeho znamenité souhry s první houslistkou orchestru.

Výtěžek z dobrovolného vstupného činil téměř 16 tisíc korun. Více informací o kampani Daruj (se) najdete na webu www.med.muni.cz/pamatnik.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info