Účastníci MjUNI pronikli do tajů anatomie, kmenových buněk a zdravé výživy, vyzkoušeli si také práci záchranářů

Stejně jako loni patřila poslední únorová sobota MjUNI – Masarykově juniorské univerzitě. A stejně jako loni lékařská fakulta spojila síly s fakultou farmaceutickou, díky čemuž měli účastníci na výběr z celkem třinácti programů.

29. 2. 2024

​

MjUNI je příležitostí pro žáky základních a středních škol vyzkoušet si alespoň na pár dní v roce studium na univerzitě nanečisto. Během osmi víkendů dvě stě padesát dětí zažívá atmosféru všech desíti fakult a dalších univerzitních pracovišť, připravena je pro ně dokonce imatrikulace a v červnovém finále také promoce.

Po vzoru loňského ročníku byl v pořadí pátý výukový den MjUNI pojat lékařsko-farmaceuticky, přičemž zástupci obou fakult pro účastníky připravili celkem třináct programů, z toho devět konaných právě pod hlavičkou lékařské fakulty. Díky Katedře optiky a optometrie, mohli nejmenší z účastníků proniknout do tajemství oka, zástupci Farmakologického ústavu je seznámili pro změnu s tím, jak vznikají léky.

Ti starší si mohli vyzkoušet stát se zdravotnickým záchranářem anebo se díky studentům nutriční terapie hravou formou seznámit s řadou zajímavostí ze světa zdravé výživy. Ti úplně nejstarší pak přes prohlídku Anatomického muzea pronikli do fascinujícího světa anatomie anebo si spolu s týmem Výzkumné skupiny Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie vyzkoušeli práci v laboratoři s kmenovými buňkami.

Speciální poděkování pak patří i našim studentským spolkům. S programem přispěli jak zástupci projektu Spolu safe, studenti z IFMSA i zahraniční studenti z MIMSA, kteří pro věkovou kategorii 12–14 let připravili anglojazyčný program Fun Anatomy. „Překvapilo mě, jak byli v tomto věku jazykově vybavení a komunikativní. Já jsem ve svých dvanácti letech na takové úrovni s angličtinou rozhodně nebyl,“ pochválil účastníky člen MIMSA Tobias, který na lékařské fakultě studuje třetí ročník programu General medicine.