Sedm z devatenácti předškoláků nechtělo být lékařem. Teď už chce.
Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zavítal mezi vskutku netradiční publikum.
Závěrem roku 2021 končí společná akce EU iPAAC. Jejím hlavním výstupem je online databáze projektů, aktivit a doporučení z různých oblastí onkologické prevence a péče, na jejímž vývoji se významně podílelo společné pracoviště Institutu biostatistiky a analýz LF MU (IBA) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).
Společná akce Inovativní partnerství pro boj proti rakovině (zkratka iPAAC JA z anglického názvu Innovative Partnership for Action Against Cancer Joint Action) sdružovala 44 partnerů z 24 evropských zemí; jejím cílem bylo přispět k vývoji inovativních přístupů v boji proti nádorovým onemocněním. Hlavním výstupem je Roadmap on Implementation and Sustainability of Cancer Control Actions – online nástroj, který lze zjednodušeně popsat jako přehled možných přístupů, aktivit a doporučení k různým aspektům onkologické péče, které již byly v některé z evropských zemí implementovány, případně budou v brzké době realizovány. Na jednom místě tak lze zjistit, jak jednotlivé státy přistupují k primární či sekundární prevenci, jak organizují léčbu o pacienty nebo jak pečují o ty, kteří nádorové onemocnění přežili.
Jedná se o webovou aplikaci, která umožňuje procházet a vyhledávat jednotlivé projekty podle toho, kterou doménou onkologických programů se zabývají, případně z jaké země pocházejí. Za vývojem webové aplikace, která je dostupná na adrese www.ipaac.eu/roadmap, stojí IBA LF MU a ÚZIS ČR v úzké spolupráci s belgickým zdravotním ústavem Sciensano, jehož tým byl zodpovědný za identifikaci vhodných projektů a sběr informací o nich. Každý z těchto projektů je jednotně a strukturovaně popsán prostřednictvím tzv. one-pageru; jedná se skutečně o informace v rozsahu 1 stránky, v nichž jsou obsažena relevantní východiska, identifikovány případné problémy a prezentovány nejdůležitější výsledky a zkušenosti, nechybí však ani odkazy na podrobné materiály a kontakt na zodpovědné pracoviště.
„Tzv. Roadmap představuje skutečně unikátní nástroj, díky kterému se tvůrci onkologických programů mohou inspirovat zkušenostmi z dalších zemí. Šíře prezentovaných projektů, ale i praktické zkušenosti z implementace těchto projektů, mohou významně pomoci při zavádění v dalších zemích a pomoci pacientům se zhoubnými nádory nebo posílit prevenci proti nádorů,“ přibližuje význam díla dr. Ondřej Májek z IBA LF MU, jeden ze zástupců ČR v iPAAC.
„Náš tým webstudia se podílel na úspěšném řešení dalšího mezinárodního projektu, který spojil odborníky z oblasti onkologie, veřejného zdraví a informačních a komunikačních technologií. Jako jeden z přínosů pro LF MU vidíme především další prohloubení spolupráce s předními odborníky napříč významnými evropskými institucemi a další zkušenosti při návrhu, vývoji a implementaci mezinárodně rozpoznatelného výstupu,“ dodal dr. Martin Komenda, odborný garant IT vývoje.
Kromě technického vývoje se tým LF MU podílel i na dalších aktivitách v rámci společné akce iPAAC. Jednalo se zejména o vedení pracovního balíčku zaměřeného na komunikaci (včetně webových stránek), a významný příspěvek v oblastech, kde Česká republika již má silné postavení – screeningové programy a onkologické registry.
Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zavítal mezi vskutku netradiční publikum.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity připravila specializační kurz Hodnocení míry bolesti a funkčních schopností při újmách na zdraví 2023. Kurz bude probíhat od 24. dubna do 20. června 2023.