Zdravé zuby nejen pro Brno!

V Brně nedávno proběhla tradiční preventivní akce "Ve Zdravém Brně zdravý zub", kterou pořádalo Sdružení studentů stomatologie České republiky. Studenti zubního lékařství uskutečnili osvětovou akci o ústní hygieně a nemocích souvisejících s ústní dutinou. I přes nepřízeň počasí se akce setkala s velkým zájmem a účastí.

19. 4. 2024 Marek Jalovecký

Sdružení studentů stomatologie České republiky (SSSČR) jako dobrovolnická nezisková organizace zorganizovalo tuto osvětovou kampaň sedmnáctým rokem. Během celé středy 10. 4. 2024 se na Moravském náměstí v Brně uskutečnila tradiční preventivní akce s názvem “Ve Zdravém Brně zdravý zub", do které se zapojilo 36 dobrovolníků z řad studentů zubního lékařství ze Lékařské fakulty MU.

Jako vždy bylo cílem akce oslovit širokou veřejnost za účelem rozsíření povědomí o ústní dutině, její hygieny a nemocemi s ní spojené. Na náměstí byl postaven centrální stan, ve kterém se dalo nacvičit techniku čištění jednosvazkovým kartáčkem, zkalibrovat mezizubní prostory nebo otestovat ústní vodu. Naši nadšení studenti se vrhli mezi brněnskou veřejnost a bavili se s kolemjdoucími o dentální prevenci a správné technice čištění zubů.

Bohužel nám ve středu příliš nepřálo počasí a dopoledne jsme se museli popasovat s bojovnými deštivými a větrnými podmínkami, kterými jsme se ale nenechali zastrašit. Podle přibližné statistiky se podařilo oslovit kolem 700 občanů v různých věkových kategoriích. Největší oslovenou skupinku tvořili senioři a rodiny s dětmi, popřípadě se objevovaly i školky na procházce. Neobvykle oslovenou skupinku lidí tvořili anglicky mluvící cizinci, které naše snaha o šíření dentální prevence velmi zaujala.

Akce by se neuskutečnila bez podpory sponzorů Listerine a Curaprox, kteří nám poskytli vzorky jejich výrobků. Pomoc poskytla také naše milovaná lékařská fakulta, kterou jsme s radostí reprezentovali.

Po silném loňském a předloňském ročníku se nám podařilo zorganizovat tuto milou akci v podobném znění a doufáme, že podobně úspěšně budeme následovat i v dalších letech. Těšíme se na Vás příští rok!

Za brněnský tým členů SSSČR
Marek Jalovecký