Česká stopa na největším evropském anesteziologickém kongresu

Největší evropský anesteziologický kongres obohatily české příspěvky a zařadili jsme se tradičně mezi nejvíce přispěvovatelů z celého Česka. Posterové sekce moderovala MUDr. Tamara Skříšovská a prof. Petr Štourač a kongresu se také zúčastnili studenti Všeobecného lékařství LF MU Daniel Diabelko a Tereza Jenčová.

7. 7. 2023

Tento největší evropský anesteziologický kongres, který se konal od 3. do 5.června v Glasgow, obohatily také české příspěvky – svá sdělení přednesla MUDr. Tereza Musilová, MUDr. Martina Klincová, MUDr. Tamara Skříšovská a MUDr. Dominik Fabián z Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace (KDAR) a MUDr. Tereza Prokopová a MUDr. Jan Hudec z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM). S celkem osmi prezentacemi jsme se zařadili tradičně na špici českého pelotonu. MUDr. Tamara Skříšovská a prof. Štourač také předsedali a moderovali posterové sekce.

V rámci Euroanaesthesia 2023 již poněkolikáté uspořádal mezinárodní tým simulační workshopy. Poprvé byla v lektorském týmu zastoupena Česká republika v osobě prof. MUDr. Petra Štourač Ph.D., MBA, FESAIC, přednosty KDAR. Scénáře z oblasti krizového managementu na porodním a operačním sále absolvovaly mezinárodní týmy pod dohledem Simulation Committee ESAIC. Účastnici ocenili zejména profesionální přístup lektorů, bezpečné prostředí a reálnost scénářů. Zajímavostí byla velká účast australských účastníků, kteří ocenili především akcentaci na konkrétní prostředí a situaci.

V rámci kongresu proběhlo mnoho jednání, zasedání ESAIC Council se za ČR zúčastnila doc. Martina Kosinová, na zasedání National Anaesthesiologists Societies Committee a Simulation Committee participoval prof. Štourač.

V rámci slavnostního ceremoniálu převzaly své diplomy MUDr. Tamara Skříšovská a MUDr. Eva Klabusayová, jako doklad o úspěšném absolvování dvoustupňové zkoušky European Diploma in Anaesthesiology and Intensive Care (EDAIC). Této mety dosáhly jako jedny z prvních v ČR.

Kongresu se také, za podpory Nadačního fondu edukačního portálu AKUTNĚ.CZ, zúčastnili dva studenti Všeobecného lékařství – Daniel Diabelko a Tereza Jenčová, kteří tak měli unikátní možnost získat pregraduálně zkušenosti z mezinárodního fóra. Dle jejich slov byla návštěva tohoto kongresu spojena s pozitivním vlivem na jejich další kariérní působení v oblasti anestezie a intenzivní medicíny.