Herbadentúra aneb túra za zdravými zuby

První ročník akce s názvem Herbadentúra se uskutečnil o víkendu 15. - 17. 9. 2023, který organizovalo Sdružení studentů stomatologie České republiky ve spolupráci se společností Herbadent. Na této preventivní osvětové akci studenti zubního lékařství na horách v Krkonoších šířili osvětu v oblasti dentálního zdraví mezi ostatními turisty.

21. 9. 2023

Bez popisku

V pátek se všichni studenti setkali na Horní Malé Úpě, kde se ubytovali a naplnili turistické batůžky kartáčky a pastami. Během odpoledne se uskutečnila první túra k horské chatě Jelenka a každý kolemjdoucí turista dostal možnost získat kartáček s pastou, pokud na modelu čelisti předvedl, jak si čistí zuby. Nedostatky v čištění byly opraveny a turisti pokračovali ve výletu poučení a motivovaní k lepší péči o svůj chrup.

Sobotní den se nesl v duchu zdolání nejvyšší české hory Sněžky, kde studenty potěšil velký zájem o ukázku čištění z řad turistů. Obecně měla akce veliký úspěch mezi rodinami a dětmi, kterým se model čelisti moc líbil a všechny měly radost z nového kartáčku. Zvídavější turisti se pak mohli ptát na otázky týkající se dentálního zdraví a studenti také prováděli dotazníkové šetření se základními otázkami, týkajícími se péče o chrup široké veřejnosti.

„Při vyhodnocování dotazníků jsme například zjistili, že pouze 20 % oslovených Čechů používá pravidelně mezizubní či jednosvazkové kartáčky,“ popisuje výstupy z dotazníkového šetření student Ľuboslav Moza.

Celkově se Herbadentúra nesla ve velmi milé atmosféře, na horách nám vyšlo krásné počasí a celá skupina edukujících studentů si akci velice užila. Do dalších let budeme plánovat návštěvu jiného pohoří v Česku a už teď se těšíme na příští povedený ročník.

Eliška Jandová, studentka ZL, 4. ročník


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info