Jako v bavlnce

V 37. dílu podcastu Stetoskop představíme trošku jiný pohled na svět porodnice. Centrum porodní asistence představí několik hostů, kteří za jeho vznikem stojí. 

1. 10. 2021

Bez popisku

Porod je moc​ný a silný zážitek v životě ženy. Mozek rodící ženy udává pokyny k vyplavování hormonů oxytocinu a endorfinu, které porodní proces spouštějí a podporují. Naopak při pocitu ohrožení, ponížení, dochází k vyplavování stresových hormonů, ty pak porod, zvlášť v I. době porodní, zpomalují či ho dokáží úplně zastavit.

Výzkumné studie WHO zjistily, že prvorodička může být ošetřována až 16 lidmi během 6 hodin porodu, avšak po většinu času je sama. Rutinní postupy, přítomnost cizích lidí a osamělost během I. doby porodní způsobují stres, a ten může mít vliv na prodloužení porodu nebo na nastartování procesu, který byl popsán jako „kaskáda intervencí“.

A tady nepomohou ani sebemodernější nemocnice, ani sebelepší léky, pocit bezpečí rodící ženě totiž navozuje zdravotnický personál, který vytváří atmosféru důvěry. A právě o něm, o lidech provázející rodící ženy a jejich novém centru bude dnes řeč s přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a LF MU Vítem Weinbergerem, staniční sestrou GPK a vedoucí Centra porodní asistence Miloslavou Kameníkovou a Radkou Wilhelmovou, odbornou asistentkou Ústavu zdravotnických věd LF MU.


Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info