Jaký byl rok 2021 ve vědě a výzkumu na naší fakultě?

Podívejte se, co všechno na poli vědy a výzkumu přinesl rok 2021 na Lékařské fakultě MU. Co nás čeká v roce 2022? Přečtěte si krátké ohlédnutí za uplynulým rokem.

9. 2. 2022

Společně se nám v roce 2021 podařilo dosáhnout mnoha úspěchů:

• 62 podaných AZV projektů

K Agentuře pro zdravotnický výzkum ČR byl podán rekordní počet žádostí:

• 42 projektů z pozice LF MU jako hlavního řešitele
    • 20 projektů s LF MU v pozici spoluřešitele
  • 110 milionů pro projekty AZV

Ze soutěže v roce 2020 bylo podpořeno celkem 18 projektů, celkový objem přidělených finančních prostředků činil 110 114 000 Kč.

V roce 2019 bylo podpořeno 11, v roce 2018 pak 6 AZV projektů.

• 57 publikací podpořeno z prostředků Publikačního fondu

Z fondu na podporu excelentních publikací bylo podpořeno 57 publikací prvních či korespondenčních autorů z LF MU, zařazených do Q1 a Q2 kategorie Web of Science za celkem 3 215 000 Kč.

• 468 článků v časopisech s impact faktorem

Bylo publikováno 468 článků v časopisech s impact faktorem.

*Údaje platné k 31. 1. 2022

• 3 publikace s nejvyšším hodnocením v Modulu 1

3 výsledky autorů z LF MU obdržely nejvyšší možné hodnocení v Modulu 1.

• 2 nová schémata InGA LF

Interní grantová agentura LF MU se rozrostla o dvě nová schémata:

• LF Accelerate na podporu aplikovaného výzkumu (podpořeny celkem 3 projekty)
    • Postdoc k získání perspektivních juniorních výzkumníků
  • 5 nových výzkumných skupin

Na Ústavu histologie a embryologie vzniklo 5 nových výzkumných skupin.

Celkem na LF MU působí již 18 výzkumných skupin.

• 32 nových docentů a profesorů

V 15 oborech řízení bylo jmenováno:

• 20 nových docentů
    • 12 nových profesorů
  • Výsledky aplikovaného výzkumu

• 2 ochranné známky
    • 1 evropský patent
    • 1 licenční smlouva
  • Prestižní mezinárodní granty

Byla podána projektová žádost do prestižního mezinárodního schématu Horizont Evropa, Teaming for Excellence. Projekt CREATIC postoupil společně s 31 dalšími návrhy (ze 116) do druhého kola. V ČR postoupily 4 projektové žádosti, z toho 2 z MU (LF MU a CEITEC).

Akademici z LF MU se podíleli na řešení několika desítek mezinárodních projektů schémat Horizon 2020, NIH, Wellcome Trust, Erasmus+, Interreg aj.

• Úspěchy a ocenění

I letos získali vědkyně a vědci z LF MU mnoho ocenění a zaznamenali významné úspěchy ve své výzkumné činnosti.

Výčet vašich úspěchů by vydal na několik stránek, proto si více můžete přečíst zde

• Komunikujeme vědu

Máme nový web věnovaný vědě a výzkumu.

Na našem Twitteru se dozvíte, co nového se u nás vaří a peče. Najdete nás také na Yammeru

• Co nás čeká v roce 2022?

Největší výzvou bude v tomto roce první celofakultní a celouniverzitní hodnocení vědy, výzkumu a doktorského studia. Vnitřní evaluací projdou všechna teoretická i klinická pracoviště a všechny doktorské studijní programy.

Více informací o hodnocení naleznete zde

Děkujeme za vaši neúnavnou práci a těšíme se na spolupráci a to, co nám přinese rok 2022.