Jím za dva: studenti nutriční terapie pomáhají s výživou těhotným ženám

Velmi špatná dostupnost kvalitních edukačních materiálů a záplava ničím nepodložených informací o výživě. To jsou hlavní důvody, které vedly studenty 2. ročníku bakalářského programu Nutriční terapie ke spuštění projektu Jím za dva. Těhotným a kojícím ženám má usnadnit orientaci v tom, jak se správně stravovat.

26. 4. 2021

Strava je jedním ze základních faktorů, který ovlivňuje nejen zdraví těhotných a kojících žen, ale následně také jejich dětí. Gynekologové však aktuálně nemají k dispozici žádné kvalitní materiály k tématu výživy, které by mohli ženám poskytovat. Toho si všimli studenti 2. ročníku bakalářského programu Nutriční terapie – Alžběta Duchoňová, Tomáš Konečný, Šárka Lindovská a Helena Vaclová – a rozhodli se řešení tohoto problému vzít do svých rukou.

Svou činnost studenti zahájili spuštěním instagramového profilu Jím za dva (@jimzadva), kam plánují pravidelně umisťovat příspěvky vzdělávající těhotné ženy o živinách, skladbě jídelníčku či rizikových potravinách. Pokračovat chtějí vydáváním materiálů a brožur určených pro tisk a následnou distribuci gynekologickým ambulancím.

Pohnutkou ke spuštění projektu byla soutěž Angelini University Award (AUA!) pořádaná společností Angelini Pharma, jejíž letošní ročník nese název „Better nutrition, better health“, do které svůj projekt přihlásili. Součástí soutěžního týmu je také Mgr. Martin Krobot z Ústavu ochrany a podpory zdraví LF MU, který projektu poskytuje odbornou garanci.