JobMED: už na škole je dobré přemýšlet o směru, kterým se chcete vydat

Veletrh, který spojil nemocnice, zdravotnická zařízení a studenty především z naší fakulty, se stal minulý týden ve středu 29. 11. 2023 výjimečnou událostí plnou inspirace a příležitostí. S účastí 34 vystavovatelů a 11 workshopů, včetně praktických simulací v Simulačním centru LF MU, akce nabídla studentům jedinečnou možnost ponořit se do světa zdravotnické praxe a budoucí kariéry.

5. 12. 2023

V průběhu celého dne měli studenti příležitost setkat se s odborníky a reprezentanty nemocnic a zdravotnických zařízení. Proděkanka pro záležitosti studentů a vnější vztahy prof. Eva Brichtová přivítala studenty před jedním z workshopů, což dodalo události formální rámec a zvýšilo atmosféru očekávání. "Jsme rádi, že v hojných počtech navštěvujete workshopy i stánky v koridoru. Doufám, že si to krásně užijete, prohlédnete a že vás dnešní den bude inspirovat ve vašem profesním životě a že si vyberete ten obor, kterému propadnete jako já na celý život."

Jedním z nových prvků letošního veletrhu byla účast Spolku mediků LF MU jako spoluorganizátora. Jejich zapojení podtrhlo důležitost propojení studentů s praxí a připomnělo, že veškeré aktivity jsou zaměřeny na podporu studentů v jejich kariérním růstu. Během dne měli studenti možnost konzultovat své životopisy s poradci z Kariérního centra MU. Tato příležitost nesloužila pouze k ladění životopisů, ale také k sebepoznání a zaměření na budoucí kariéru.

Dr. Michal Koščík, proděkan pro personální záležitosti, vnitřní organizaci a legislativu LF MU před samotným workshopem popřál studentům, aby se jim akce líbila a byla pro ně přínosná, protože si ji do jisté míry pořádají sami. "Ať už jste v prvním nebo v šestém ročníku, je dobré uvažovat v tom, kterým směrem se chcete vydat. Z pohledu kariéry nedoporučuji to začít řešit po státnicích. Místo si najdete vždycky, ale možná ne takové, které Vám bude vyhovovat. Nezaměstnanosti se nebojte, ale už na škole je dobré přemýšlet, kam vás to táhne a co k tomu potřebujete splnit," zaznělo v úvodu workshopu právě dr. Koščíka A co dál? Praktické informace k pracovně právním záležitostem mediků.

Veletrhu se zúčastnily jak fakultní nemocnice, tak nemocnice krajské, oční kliniky, léčebné lázně, léčebné i rehabilitační ústavy a další zdravotnická zařízení. Akce tak byla vhodným místem pro setkání studentů všech studijních programů. Zazněly také příběhy z misí Lékaře bez hranic, mladý lékař představil obor psychiatrie i možnosti kariéry psychiatra, optometrista s očním optikem přiblížili svou roli v síti očních klinik a optik, práci s klienty i změny trhu v oblasti optiky. Součástí byla také přednáška o aplikovaném a základním výzkumu v oblasti farmacie i dva workshopy zaměřené na rehabilitační péči, která se velmi danymicky rozvíjí. V SIMU se studenti mohli naučit náročnější techniky chirurgického šití a zúčastnit se jedné horké novinky: laparopické šití. Tento kurz patří mezi nejnáročnější a nástavbové a zúčastnili se ho především zájemci o chirurgické obory.

Přáním organizátorů zůstává, aby tato událost posloužila nejen jako zdroj informací, ale také jako zdroj inspirace a motivace pro studenty v jejich profesním rozhodování. "Jsem ve čtvrťáku, ale už mám víceméně jasno, do které nemocnice po státnicích zamířím," usmívala se u jednoho ze stánků lokální prezidentka brněnské pobočky IFMSA Marie Tormová, studentka všeobecného lékařství. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na celé organizaci. Je to jasný signál, že studenti mají zájem o propojení se zdravotnickými zařízeními a jsou připraveni investovat do své profesní budoucnosti.