Lékařská fakulta a FN Brno se připojily k Týdnu mozku

V pondělí, 11. března, odstartoval Týden mozku. Akce, která se zaměřuje na výzkum mozku a neurovědy. Poprvé se k němu větší měrou připojily ve vzájemné spolupráci také lékařská fakulta a FN Brno.

13. 3. 2024

Týden mozku, coby každoroční akce koordinovaná Akademií věd ČR, se letos koná už po pětadvacáté. A stále roste, čehož je dokladem i premiérové zapojení Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a FN Brno, které do osvětově-popularizační akce přispívají sérií přednášek pro laickou i odbornější veřejnost.

V pondělí dění na fakultě odstartoval doktor Miloš Keřkovský z Kliniky radiologie a nukleární medicíny LF MU a FN Brno, jenž asi padesátku přítomných seznámil s moderními metodami zobrazování mozkových nádorů magnetickou rezonancí. Plno pak v seminární místnosti anatomického ústavu bylo i na navazující prezentaci doktora Marka Sovy z neurochirurgické kliniky. Přednášku na téma awake kraniotomie neboli operací nádorů mozku při vědomí pacienta doplnil i několika názornými videoukázkami přímo z praxe.

Úterní program byl do značné míry interaktivní. Doktorky Iva Šrotová, Hana Pikulová a Magdaléna Hladíková z neurologické kliniky nejprve přítomné seznámily s roztroušenou sklerózou a jejími projevy, aby je následně formou cvičení zaměřených na paměť, zrak či motoriku nechaly otestovat se a vžít se do kůže pacientů, které toto autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu trápí. Na tři běhy „sklerotického workshopu“ pak navázali doktoři Pavel Fadrus a Václav Vybíhal z neurochirurgické kliniky, kteří přítomné seznámili s působením Neuroonkologického centra Brno.

Týden mozku v prostorách lékařské fakulty pokračuje až do neděle. Připravena je dvojice středečních přednášek na téma logopedické intervence při operacích nádorů mozku a diagnostiky paměti, pozornosti a řeči u pacientů s nízkostupňovými gliomy mozku a možnosti jejich rehabilitace, dále pak čtvrteční přednáška o současných trendech mozkových operací a konečně nedělní prezentace o aneuryzmatech a cévních malformacích mozku, o kterou se postará přednosta Neurochirurgické kliniky FN Brno a LF MU, profesor Martin Smrčka.

Více na www.tydenmozku.cz.