Medicína lidských příběhů

V 59. dílu podcastu Stetoskop nám MUDr. Soňa Juricová představí přístup ke zdraví a nemoci, který uznává, že na vzniku a udržování každé nemoci se podílí jak biologické, tak psychologické a sociální faktory. Nejen uznává, ale umí se na ně ptát a zacházet s nimi - to je psychosomatická medicína (PSM).

23. 2. 2024

Co je vlastně psychosomatická medicína? Většina lidí spojení mezi psychikou a tělem dobře zná. V češtině to dokládá mnoho lidových rčení. A uznává to dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO), která pokládá bio-psycho-sociální model, jak ho popsal americký lékař George Engel.

Vlastně všichni pacienti by potřebovali, aby si veškerá medicína osvojila psychosomatickou stránku vyšetření. Medicína by nemusela být tak drahá. O tom nás přesvědčil přístup Německa, které po zavedení psychosomatiky do výuky na lékařských fakultách, ale především zařazení těchto postupů do nemocnic. Spočítali si, že náklady na zdravotnictví se díky PSM snížily až o 60 %!

Tolik z poznatků od MUDr. Vladislava Chvály ze Společnosti psychosomatické medicíny.

Jak vypadá PSM medicína v praxi? Své zkušenosti z praxe ordinace PSM se s námi přišla podělit dr. Soňa Juricová, absolventka naší lékařské fakulty. Své dovednosti rehabilitační lékařky šikovně spojila s PSM a na své pacienty – jak sama uvádí – se dívá komplexně. PSM jí totiž rozšířila úhel pohledu. Na pacienty si udělá ráda čas, vyšetření je 90 minut. Patří mezi hrstku atestovaných odborníků v této specializaci.

Jak vypadá návštěva u psychosomatologa? Odkud přicházejí a s čím? Jaké příběhy se skrývají za zdravotními problémy jejich pacientů? V čem jí pomáhá pejsek Bert?

Je to skutečně medicína našich potlačovaných emocí a skrývaných příběhů. Osobitý přístup paní doktorky k pacientům, který si dovolí i dávku humoru, je obsahem dalšího dílu našeho podcastu. Sami si můžete odnést spoustu pouček ověřených praxí. Tak se zaposlouchejte do vyprávění paní dr. Soni Juricové.

Upřesnění: V rozhovoru moderátorka uvádí, že atestovaných odborníků na psychosomatickou medicínu je v ČR jen 27. Než jsme se s paní doktorkou Juricovou se Zlína domluvili na termínu natáčení, už jich bylo 44!

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích