Na listopadové události 1939 a 1989 nezapomínáme

17. listopadu jsme si v areálu Kounicových kolejí připomněli Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva, které se vztahují ke dvěma historickým milníkům, které od sebe dělí 50 let.

17. 11. 2022

17. listopad se vztahuje ke dvěma historickým událostem. Nejprve byly v roce 1939 uzavřeny české vysoké školy, protinacistické demonstrace vyvrcholily represemi proti studentům, profesorům, pedagogům a celému vysokému školství. Okupanti zavraždili devět členů studentských spolků. Přesně o padesát let později na základě studentských demonstrací došlo k pádu komunistického režímu, začala sametová revoluce.

Tyto události si připomněli zástupci Lékařské fakulty MU. Proděkanka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jana Fialová společně se zástupci studentských spolků položili květiny na pietním místě v areálu Kounicových kolejí. Za Spolek mediků se zúčastnily prezidentka Alžběta Novotná a viceprezident Kristian Kalianko, za brněnskou pobočku IFMSA (International Federation of Medical Students Associations) lokální prezidentka Marie Tormová a za Studentskou komoru akademického senátu LF MU reprezentovala Klára Menšíková.

Někteří naši akademici a studenti zaplatili nejvyšší daň, byli popraveni, či umučeni nacisty. Vzpomeňme kupříkladu na prof. MUDr. Jana Floriana, prof. MUDr. Karla Horu, asistenta MUDr. Jana Jebavého, prof. MUDr. Miroslava Křivého, asistenta MUDr. Václava Šilhana, studenta MUDr. in memoriam Zdeňka Svobodu a řadu dalších. Vzpomeňme nejen na ně. Vážíme si všech, díky nimž žijeme ve svobodě a demokracii. Děkujeme.

Proč si připomínat listopadový vzdor je název stejnojmenného článku Magazínu M (z r. 2015), autorky Jany Křehlíkové ze spolku Masarykovi historici o bezejmenných hrdinech let 1939 a 1989, případně se lze začíst do článku (r. vydání 2018) politologa a současného děkana Fakulty sociálních studií prof. PhDr. Stanislava Balíka, Ph.D.: Oba sedmnácté listopady odkazují na touhu po svobodě.