Návrat kanadského absolventa: „Lékařská fakulta je fantastická škola nabízející fantastické možnosti.“

Zahraničním studentům Lékařské fakulty Masarykovy univerzity přijel přednášet kanadský infektolog Dale Kalina. Před lety býval jedním z nich.

8. 4. 2023

Dale R. Kalina

Sedm tisíc kilometrů a skoro den a půl cestování dělí Brno od kanadského Oakville, poblíž Toronta. Přesto tuhle vzdálenost s potěšením vážil. Během velikonočního týdne do jihomoravské metropole zavítal Dale R. Kalina, který se do historie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zapsal nejen jako úspěšný absolvent programu Všeobecné lékařství, ale také jako jeden ze zakladatelů asociace sdružující zahraniční studenty naší fakulty – MIMSA, jejímž byl prvním ředitelem.

Kanaďan, v jehož žilách – jak je zjevné z příjmení – koluje i česká krev, na LF MU odpromoval v roce 2013, tedy přesně před deseti lety. Poté jeho kroky přes univerzitu v Saskatchewanu a McMasterovu univerzitu v Hamiltonu vedly do nemocnice Josepha Branta v nedalekém Burlingtonu, kde dnes působí jako ředitel pro lékařskou péči na klinice infekčních chorob. Z této pozice se také během uplynulých let stal jednou z tváří kanadského boje proti pandemii COVIDU-19, k níž se coby expert na infekční onemocnění pravidelně vyjadřoval v médiích.

První dubnovou středu o svých zkušenostech a možnostech dalšího studia v zahraničí přednášel asi třem desítkám převážně zahraničních studentů v prostorách, které za jeho působení na fakultě teprve vznikaly. A jak už v úvodu setkání naznačily srdečné úsměvy a přátelská obětí, opomenout nešlo ani vzpomínky na fakultu. „Česko je regionem, který pro zahraniční studenty, zvlášť za oceánem, nemusí být nutně první volbou. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity je však fantastická škola nabízející fantastické možnosti,“ ocenil svou alma mater. „Samotného mě v průběhu let několikrát překvapilo, když jsem si uvědomil, co všechno jsem se tu naučil a jaké zkušenosti získal, nejen z oboru medicíny.“