Podporovat zdraví je třeba i u zdravotně znevýhodněných sportovců

O tom jsou přesvědčeny nejen naše dvě studentky programu Nutriční terapie na LF MU Tamara Miškufová a Michaela Štejdířová. Obě se zúčastnily Speciálních Olympijských her, které se letos konaly v Berlíně. Aby se her mohly zúčastnit jako dobrovolníci, musely projít výběrovým řízením a následně absolvovat online školení pro práci se sportovci.

14. 7. 2023

Bez popisku

Naše dvě studentky Tamara Miškufová a Michaela Štejdířová, budoucí nutriční terapeutky, se jako dobrovolnice zúčastnily Speciálních olympijských her, což je celosvětové hnutí za začlenění osob s mentálním postižením do běžného života. Zapojily se do programu Health Promotion, tedy programu zaměřeného na prevenci a výživu. "O možnosti zapojení se do SOWG jsme se dozvěděly z newsletteru EFAD (The European Federation of the Associations of Dietitians) a také prostřednictvím e-mailu od magistry Veroniky Zelenkové z Ústavu veřejného zdraví LF MU, která náš obor nutriční terapie upozornila na tuto akci," vysvětlují Michaela s Tamarou.

Aby se mohly zúčastnit, musely požádat organizátory o účast prostřednictvím e-mailu a projít výběrovým řízením. Organizační výbor je poté zařadil jako dobrovolnice a musely absolvovat online školení dle profesního zaměření a proškoleny byly také v oblasti práce se zdravotně znevýhodněnými sportovci. Další podmínkou účasti bylo, že během celých her se zúčastní alespoň 5 směn na svém pracovišti. Organizátoři zajišťovali pro dobrovolníky catering a městskou dopravu po celou dobu konání akce, která trvala od 17. do 24. června. 

"Účast na SOWG nám přinesla skvělou příležitost interagovat se zdravotně znevýhodněnými sportovci, kteří procházeli různými stanovišti, včetně měření jako je hustota kostí. Také jsme se věnovaly vzdělávání v oblasti správné výživy. Po dokončení SOWG jsme obdržely 2 celosvětově uznávané certifikáty, jeden za naši účast na SOWG a druhý zaměřený přímo na podporu zdraví," přibližuje Tamara.

Michaela doplňuje: "Měly jsme také možnost setkat se se studenty a nutričními terapeuty z celého světa a dozvědět se o studiu nutriční terapie v jiných zemích. Komunikace probíhala převážně v angličtině, protože mezi sportovci a jejich asistenty/tlumočníky byla angličtina nejpoužívanějším jazykem. Občas jsme využily i naše základní znalosti němčiny a ruštiny."

Cílovou skupinou na SOWG byli samozřejmě sportovci, kteří se účastnili her. Atmosféra byla plná nadšení a podpory jak na stanovištích, tak při jednotlivých disciplínách. Sportovci přicházeli na stanoviště zvědaví, co se naučí a co si budou moci vyzkoušet. "Bylo zajímavé pozorovat rozdílné stravovací návyky různých národností. Byla to skvělá a obohacující zkušenost a jsme rády, že jsme se mohly zapojit do tak inspirativní akce," shodují se obě dívky.

Special Olympics World Games je celosvětové hnutí s cílem měnit životy lidí s mentálním postižením prostřednictvím programů v oblasti zdraví, vzdělávání a rozvoje dovedností. Vrcholnou událostí jsou pak olympijské hry, které se konají každé dva roky a jde o největší světovou sportovní událost pro více než 5 milionů mentálně postižených sportovců ze 174 zemí.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info