Přes prázdniny experimenty v našich laboratořích, po prázdninách k nám do prváku

Karolína Jeřábková je nadaná sočkařka, která nedávno zazářila na světové soutěži SOČ v americkém Dallasu. Její ohromující výkony, kreativita a obrovský talent ji katapultovaly mezi nejlepší sočkaře na světě! Během středoškolského studia zpracovávala svou SOČ na Anatomickém ústavu LF MU, letos odmaturovala a po prázdninách nastupuje do prvního ročníku Všeobecné lékařství na naši fakultu. I taková může být cesta za vysněným snem.

22. 6. 2023

Bez popisku

Karolína Jeřábková začala na své práci SOČ pracovat v březnu 2021 na Anatomickém ústavu LF MU pod vedením doktorky Alemeh Zamani. její projekt se zabývá Alzheimerovou chorobou, konkrétně jejím vztahem s choroidálním plexem, který je dosud velmi málo prozkoumaný. "Jde o nesmírně důležitou strukturu v našem mozku, která například zajišťuje produkci mozkomíšního moku, který má řadu nepostradatelných funkcí, jako jsou ochrana samotného mozku před mechanickými otřesy či ochrana imunologická a chemická," říká v rozhovoru pro Juniorskou akademii LF MU Karolína.

Výsledky projektu potvrdily obrovskou důležitost zkoumané struktury při neurodegenerativních onemocněních jako je právě Alzheimerova choroba. Data z výzkumu ukazují, že choroidální plexus se významně podílí na jejím průběhu. Podotýká však, že všechny výsledky jsou zatím výsledky pilotního výzkumu, který bude třeba několikrát opakovat a přepracovat a sama s touto prací počítá na příštích pár let. 

Karolína se během posledních dvou let, během kterých se intenzivně začala věnovat výzkumu, setkala s velkým množstvím překážek. Například se školitelkou se musela domlouvat anglicky a naučit se rychle orientovat v anglických vědeckých pojmech. Potíže jí činila třeba i organizace času - věda, studium, příprava na maturitní zkoušku. Všechno ale zvládla a se svou prací se přihlásila do soutěže SOČ, ve které uspěla v celostátním kole v kategorii Zdravotnictví. Součástí tohoto ocenění byl i výběr do širší nominace na mezinárodní soutěže. Tak se dostala na největší vědeckou mezinárodní soutěž mezi středoškolskými studenty Regeneron ISEF a osobně se zúčastnila finálního vyhlášení ve Spojených státech amerických, kde byla oceněná čtvrtou cenou v kategorii Biomedical and Health Sciences!

"Velice mě překvapila celá atmosféra, kterou tvořili hlavně finalisté. Zpočátku jsem se částečně obávala příliš kompetitivního prostředí a vyhrocené atmosféry na tak prestižní a celosvětové soutěži. Hned první den mě však úplně přesvědčil o opaku. Potěšilo mě, jak se naprostá většina studentů velmi ráda dávala do řeči a byla přátelská. Společně jsme i diskutovali o našich projektech navzájem, pomáhali jsme si i s prezentací posteru. Vždy mě i potěšilo, když se ostatní zajímali o mou práci nebo měli připomínky, které mi později pomohly v obhajobě před porotci. Obecně jsem ocenila, že organizátorům soutěže záleželo nejen na tom vědeckém aspektu, ale i na tom, aby se všichni cítili dobře," uvádí Karolína Jeřábková k atmosféře a organizaci celé soutěže.

Momentálně zaslouženě odpočívá chvilku volna, věnuje se rodině, přátelům a plánuje pokračující experimenty projektu. Přes prázdniny bude Karolína trávit spoustu času v laboratořích v neurovědeckém týmu na Anatomickém ústavu LF MU a po prázdninách nastupuje do svého vysněného programu Všeobecné lékařství u nás na fakultě. Držíme Karolíně pěsti jak na poli vědeckém, tak studijním. 

Rozhovor s Karolínou Jeřábkovou


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info