Sex v Petriho misce

V dnešním speciálním dílu Stetoskopu věnovanému Noci vědců na téma ČAS se budeme věnovat situacím cosi počít, když nejde počít.

29. 9. 2021

V roce 1982 se v Brně narodilo první dítě ze zkumavky. A bylo to právě na Obilním trhu v Centru asistované reprodukce GPK FN Brno a LF MU. Tím se toto pracoviště zasloužilo o ojedinělý unikát v oboru rozvoje reprodukční medicíny a slavilo celosvětový úspěch. Oplodnění ve zkumavce je proces, při kterém se vajíčko oplodňuje spermií mimo tělo: in vitro. Je to jedna z metod asistované reprodukce, která se používá při léčení neplodnosti. Seznámíme vás s jednotlivými kroky IVF tak, jak jdou v čase za sebou.

Čas … může být tím, co vše zhojí, ale také velmi nelítostným soupeřem. Zejména v momentech, kdy neúprosně tikají biologické hodiny a vytoužené dvě čárky se ne a ne objevit! Pojďme nahlédnout do Petriho misek, kde se začínají dělit buňky a dají za zrod novému človíčku. Když je čas i příroda proti vám na řadu přicházejí dnešní hosté: doc. Michal Ješeta – embryolog a MUDr. Lenka Mekiňová, lékařka, oba z pracoviště reprodukční medicíny, Centra asistované reprodukce Gynekologicko-porodnická klinika FNB a LF MU.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích