Hostem Lucie Výborné v jejím pořadu na stanici Českého rozhlasu Radiožurnál byl přednosta Biologického ústavu LF MU prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Otázky Lucie Výborné směřovaly především k oblasti precizní medicíny. Ondřej Slabý vysvětluje, jak vypadá léčba pacientů v rámci precizní onkologie, kdy lékaři každý nádor individuálně biologicky charakterizují na molekulární úrovni, díky čemuž jsou pak schopni lépe stanovit terapii. To vedlo i k vývoji nových léčiv cílících na konkrétní genové mutace a výrazně zvyšujících celkový benefit z léčby.
Profesor Slabý vzpomíná, co ho vedlo k rozhodnutí studovat právě nádorovou genomiku, popisuje, jak se liší principy precizní onkologie ve vztahu k dospělým a dětským pacientům, a přibližuje agendu Centra precizní medicíny FN Brno, jehož je od května vedoucím. „Kdybyste měla diagnostikovaný nádor tlustého střeva před 30 lety, tak by byl diagnostikován na základě toho, jak vypadá v mikroskopu. Udělali by biopsii, odběr tkáně při kolonoskopickém vyšetření. Patolog by se podíval do mikroskopu, uviděl tam nádorovou buňku a řekl: ,Toto je nádor tlustého střeva.‘ A všichni pacienti pak byli léčeni stejným způsobem,“ přibližuje cílenou onkologii profesor Slabý. „Postupně jsme zjistili, že to, co vypadá v mikroskopu jako jedna choroba, je ve skutečnosti daleko větší množství chorob. I když v mikroskopu vypadají ty nádory úplně stejně, tak se chovají jinak, mají jiné vlastnosti. A proto už před těmi 30 lety část pacientů na stejné léčbě měla dobrou léčebnou odpověď a dlouho přežívala, část zemřela velice rychle, měla špatnou prognózu, a část třeba měla vysokou toxicitu a ta léčba je významně poškozovala. Tomuto se v rámci precizní onkologie snažíme předcházet tím, že individuální nádorovou chorobu popíšeme biologicky na úrovni nádorového genomu, a díky tomu jsme schopni mezi nádory tlustého střeva říct předem, který bude mít dobrou prognózu, který bude mít špatnou a u kterého bychom měli použít jakou léčbu. Navedlo nás to i na vývoj nových léčiv, a to léčiv, kterým dnes říkáme cílená léčba.“
Ondřej Slabý na lékařské fakultě vede svou výzkumnou skupinu, působí také v Středoevropském technologickém institutu CEITEC a v Centru excelence CREATIC, je předsedou oborové rady studijního programu Biomedicínské vědy pro studium v češtině i angličtině, je členem oborové rady studijního programu Onkologie a hematologie pro studium jak v českém, tak anglickém jazyce. Je vedoucím Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno, ve vedení Národního ústavu pro výzkum rakoviny působí jako vědecký ředitel a je předsedou Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky.
Lucie Výborná po odvysílání navštívila naše Simulační centrum, kde si kromě prohlídky simulátorů vyzkoušela odoperova appendix. Na Anatomickém ústavu jsme ji seznámili s agendou dárcovství těl a významem anatomických preparátů ve výuce budoucích lékařů a zdravotníků, stejně jako pro další vzdělávání lékařů.
Celý rozhovor si poslechněte zde
Pokud Vás zajímá osobnost Ondřeje Slabého, poslechněte si díl podcastu Stetoskop Od básní k DNA. Dozvíte se mimojiné také fakt, že je i básníkem i že jako úspěšný autor obdržel za svou učebnici Molekulární medicíny cenu České lékařské společnosti JEP.