DARUJEME O 105

105 let fakulty / 105 dárců krve

Ve spolupráci s Transfuzním a tkáňovým oddělením Fakultní nemocnice Brno a Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

#darujemeo105

Darujeme o 105

Letošní 105. výročí založení Lékařské fakulty MU i celé Masarykovy univerzity si chceme připomenout prostřednictvím šíření osvěty a propagace dárcovství krve. Oslovujeme tímto studenty, zaměstnance, absolventy Masarykovy univerzity i širokou veřejnost, aby se zapojili do oslav tímto netradičním způsobem. Darujte dar potřebným, darujte krev, nejlépe pravidelně, a darujte tak fakultě i univerzitě symbolický dar.

Každý ji potřebuje a neobejde se bez ní ani moderní medicína, přesto je krve často nedostatek. Uvědomujeme si vůbec, jaká vzácnost nám v žilách koluje? Podpořit dárcovství právě této vzácné tekutiny je cílem naší akce Darujeme o 105, která navazuje na úspěšnou kampaň z roku 2019 „100 litrů krve DÍKY MUNI“, kdy se nám podařilo získat přes 270 litrů krve. Nyní usilujeme alespoň o 105 dárců krve a cílíme především na prvodárce.

V jakém období se můžeme přihlásit k této akci?

  • kampaň běží od 1. února do 31. května 2024
  • vyhlášení proběhne 14. června 2024 na Mezinárodní den dárců krve

S potěšením budeme přijímat a sdílet fotografie z darování krve z různých koutů světa. 

Bez popisku

Proč je důležité darovat krev?

  • Zachraňuje životy: Krev a její složky jsou nezbytné pro léčbu těžkých nemocí a úrazů. Krevní transfuze může být rozhodujícím prvkem při chirurgických zákrocích, léčbě leukémií, krvácivých poruchách, onemocněních jater a ledvin.
  • Je vzácná: Krev je nezaměnitelná tekutina, která není možné nahradit jinými prostředky. I přesto, že každý ji potřebuje, krev je často nedostatek. Darování krve je způsob, jak tuto vzácnost kompenzovat a pomoci těm, kteří jsou závislí na transfuzích.
  • Je potřeba v moderní medicíně: Moderní medicína závisí na dostupnosti krve pro různé léčebné postupy. Bez dostatečného množství darované krve by mnohé léčebné metody nebyly možné.
  • Je potřeba v případě katastrof a havárií: Při mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy nebo havárie, může být potřeba velké množství krve pro záchranu postižených.
  • Využívá se ve výzkumu: Darovaná krev může být využita i k výzkumu a vývoji nových léčebných postupů a léků.
O dárcovství krve
Bez popisku

V České republice chybí přibližně 100 000 dárců krve. Přitom každý z nás potřebuje za svůj život průměrně 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve. Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 ml. Díky stále složitějším operacím spotřeba krve neustále roste.

Počet dobrovolných dárců naopak dlouhodobě klesá a čím dál více lidí svoji krev raději prodává farmaceutickým firmám. Lidská krev je navíc jedna z mála věcí, kterou neumíme vyrobit uměle. Staňme se dobrovolnými dárci krve. Jedním odběrem můžeme zachránit někdy i 4 až 6 lidských životů!

O dárcovství krve si poslechtěte 54. díl našeho podcastu STETOSKOP v díle s názvem Život po kapkách. U mikrofonu jsme přivítali vedoucí lékařsku Úseku dárců krve MUDr. Nikolu Cíchovou. Provede nás samotným procesem odběru krve, ale také odhalí, co se děje s krví poté, co je odebrána až do doby než se dostane k příjemci.

Kdo může darovat krev?

  • Ten, kdo má mezi 18 až 60 let a váží alespoň 50 kilogramů a není zrovna nemocný. Prvodárci jsou přijímáni do věku 60 let, opakovaný dárce může darovat krev do věku 65 let.
  • V posledních 14 dnech nebral antibiotika, není zraněný či nemá opar.
  • V posledním měsíci neměl klíště a nebyl očkovaný proti žloutence B.
  • Za uplynulého půl roku si nenechal udělat tetování či piercing, nepodstoupil operaci ani endoskopii. Pro TTO FN Brno platí odklad 4 měsíce.
  • Ženy, které aktuálně nemenstruují, nejsou těhotné, nekojí alespoň šest měsíců a mají rok od posledního porodu - Pro TTO FN Brno platí odklad půl roku po porodu, nedoporučujeme v době plného kojení.

Kdo nemůže darovat krev?

  • Ten, kdo má vážné chronické onemocnění nebo prodělal žloutenku typu B či C nebo malárii.
  • HIV pozitivní lidé.
  • Lidé z rizikových skupin jako uživatelé drog.
  • Nebyl/a jsem v letech 1980-96 více jak 12 měsíců v Anglii.

Co a jak se odebírá?

Plná krev tedy 450 mililitrů, kde samotný odběr zabere asi 5 až 10 minut. Na oddělení ale strávíte něco přes hodinu kvůli vyřizování potřebných dokumentů a vyšetření krve před odběrem.

Přístrojové odběry – jde o odběr krevních složek, nejčastěji plazmy a krevních destiček. Odběr zabere asi hodinu a počítejte s tím, že na oddělení budete přes dvě hodiny.

Je možné se před odběrem nasnídat?

Určitě. Jen je potřeba, abyste minimálně dvanáct hodin před odběrem nejedli tučná jídla a nepili alkohol. V den odběru dietně posnídejte – vyhněte se mléčným a masným výrobků, celozrnnému pečivu s olejnatými semeny a ořechům. Dejte si alespoň půl litru vody, šťávy nebo čaje. Můžete i kávu, ale bez mléka či smetany. Alespoň tři hodiny před odběrem byste neměli kouřit. 

Lze darovat krev i po návratu z exotické země?

Pokud jste nedávno navštívili země či oblasti, kde je vyšší riziko výskytu malárie, infekční žloutenky, infekce virem západonilské horečky a jiných, krví přenosných chorob, znamená to odklad odběru krve. Pokud jste byli v malarické oblasti a neměli jste žádné příznaky tam ani půl roku po návratu, můžete krev darovat. Pokud jste během návštěvy či půl roku po ní měli horečku, musíte počkat až tři roky po zmizení příznaků, než můžete znovu darovat krev. Pokud jste byli v exotických zemích, kde není malárie, je potřeba to zkonzultovat s lékařem, který rozhodne kdy můžete krev darovat.

Co si vzít s sebou na odběr

Stačí průkaz totožnosti a průkaz zdravotní pojišťovny.

Jak často je možné darovat krev?

U odběrů plné krve mohou muži chodit jednou za tři měsíce a ženy jednou za čtyři měsíce. U odběru krevních složek se intervaly pohybují mezi dvěma týdny až jedním měsícem.

Plynou z dárcovství nějaké výhody?

Kromě dobrého pocitu, že pomůžete zachránit lidské životy a zdraví, sebou darování krve nese i výhody. Každý má v den odběru nárok na pracovní volno s náhradou mzdy a na transfuzním oddělení také získáte potvrzení pro snížení základu daně z příjmu o 3000 korun za odběr – celkově si můžete odečíst nejvýše 15 procent ze základu daně. Je také dobré si ověřit, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí dárcům krve nějaké benefity.

Zaregistrujte se k dárcovství

Kde můžete krev darovat a symbolicky tak předat fakultě svůj dar?

  • Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice Brno (TTO FN Brno), kam se v případě zájmu přijít darovat krev se musí objednat pouze opakovaní dárci, prvodárci mohou přijít bez objednání.
  • Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA). Pro odběr je nutno se předem objednat.
  • Darovat krev a podpořit projekt můžete na transfuzní stanici​ kdekoliv v České republice až do 31. května. Připojení k této akci v jiných než registrovaných termínech lze projevit zasláním potvrzení o odběru na kontaktní e-mail pr@med.muni.cz.

Jak se zapojit?

  • Na registračním formuláři v den odběru na Vámi vybraném odběrovém pracovišti připište do poznámky Darujeme o 105.

Zaregistrujte se buď na Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice Brno nebo do Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně:

Bez popisku
Kontakty

Máte dotaz k akci Darujeme o 105? Kontaktujte Oddělení pro komunikaci a vnější vztahy LF MU. Máte-li dotaz k samotným odběrům, průběhu či objednání se k odběru, kontaktujte jedno z brněnských pracovišť.

Jana Dvořáková


e‑mail:

TTO FN Brno

TO FN USA

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info