Zuzana Sumbalová Koledová absolvovala 2. kolo hodnocení ERC Consolidator Grant

Zuzana Sumbalová Koledová absolvovala se svým návrhem projektu druhé kolo pohovoru v rámci výzvy Evropské výzkumné rady zaměřené na podporu nezávislé kariéry vynikajících mladých vědců. Jde o historicky první návrh ERC grantu na LF MU, který postoupil do druhého kola.

14. 12. 2022

Projekt FIBROFORCE na téma Rozluštění úlohy mechanických sil fibroblastů v morfogenezi epitelu má za cíl položit základy pro vývoj účinných terapií zaměřených na patologické funkce myofibroblastů, které stojí u vzniku fibrózy a rakoviny, dvou devastujících nemocí představujících celosvětovou zdravotní zátěž. S rozpočtem 2 miliony EUR na pět let by umožnil tento projekt Dr. Sumbalové Koledové soustředit se na své výzkumné téma bez větších obav o financování výzkumu.

Dr. Sumbalová Koledová se na listopadové interview s odborným panelem intenzivně připravovala. Jednak podstoupila cvičný pohovor pro uchazeče o ERC Consolidator grant organizovaný Technologickým centrem AV ČR ve spolupráci s Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC, dále pak absolvovala přípravný kurz poskytovaný externí firmou ve spolupráci s Odborem výzkumu RMU. Na Lékařské fakultě jsme v rámci přípravy zorganizovali dvě mock interview za přispění vědeckých pracovníků z fakulty lékařské, přírodovědecké a CEITEC.

Samotný pohovor s panelem odborníků proběhl 22. listopadu 2022. Jeho součástí byla desetiminutová prezentace následovaná patnáctiminutovou diskuzí s panelisty.

Těšíme se na výsledky v lednu 2023 a věříme, že vědecká excelence výzkumu Dr. Sumbalové Koledové, originalita jejího výzkumu a potenciál k dosažení skutečně přelomových výsledků, budou patřičně oceněny a Dr. Sumbalová Koledová se stane první držitelkou tohoto grantu na LF MU.