Nadace rodiny Vlčkových umožnila přednášku amerických expertek na dětskou paliativní péči

Díky podpoře Nadace rodiny Vlčkových a její spolupráci s Podpůrným paliativním týmem Dětské nemocnice FN Brno na fakultě přednášely dvě americké odbornice na dětskou paliativní péči.

15. 11. 2023

Ve čtvrtek 9. listopadu se na LF MU konala přednáška dvou amerických odbornic na dětskou paliativní péči. Setkání vedoucí Podpůrného paliativního týmu Dětské nemocnice FN Brno doktor Petr Lokaj. Své zdravice pronesli i proděkan LF MU a přednosta Kliniky dětské onkologie profesor Jaroslav Štěrba a přednosta Pediatrické kliniky docent Petr Jabandžiev, kteří se nemohli účastnit osobně.

Lori Wiener a Meaghann Shaw Weaver se během dvouhodinové přednášky věnovaly zejména tematice duševní hygieny a péče o sebe, na kterou by neměli zapomínat lékaři i nelékařští členové paliativních týmů. Dotkly se také toho, jak důležité je nezapomínat na dětského pacienta, jeho rodinu a zdravé sourozence. V neposlední řadě pak sdílely vlastní zkušenosti a dobrou praxi v tom, jak sdílet s rodinou nemocných dětí těžké zprávy a jak pracovat se smutkem a truchlením nejen u rodinných příslušníků, ale i u členů paliativních týmů. Přednášející zároveň představily svou knihu Hubertova peříčka, která je určena dětem se závažným onemocněním i jejich blízkým.

Problematika paliativní péče o dětské pacienty přilákala na přednášku mnoho profesionálů napříč profesemi z nejrůznějších zdravotnických zařízení a organizací.

Pro velký zájem ze strany profesionálů z celé ČR bylo celé vystoupení i následná diskuze streamována.

Konání přednášky umožnila podpora Nadace rodiny Vlčkových, která spolupracuje s Klinikou dětské onkologie, Pediatrickou klinikou a Podpůrným paliativním týmem Dětské nemocnice FN Brno. Podpůrný paliativní tým poskytuje vážně nemocným dětem komplexní podpůrnou péči. Soustředí se i na rodinu dětského pacienta, kromě rodičů také na zdravé sourozence nemocných dětí.

Doktorka Lori Wiener z Národního ústavu pro výzkum rakoviny, spadajícího pod National Institutes of Health, je odbornicí na psychosociální péči o dětské, dospívající a mladé dospělé pacienty s kritickým onemocněním.

Doktorka Meaghann Shaw Weaver z Oddělení dětské hematoonkologie v Children's Hospital & Medical Center v Omaze je odbornicí na dětskou paliativní péči a věnuje se klinickému a translačnímu výzkumu.

pusťte si stream přednášky