Projekt Zuzany Sumbalové Koledové získal druhé místo v soutěži Transfera Technology Day 2022

1. prosince se v Praze konal již třetí ročník soutěže Transfera Technology Day, která představuje nejzajímavější české vědecko-výzkumných projekty. Cílem je pomoci vítězům převést jejich nápady do praxe a posílit propojení vědy a byznysu. Odborná porota hodnotí inovativnost nápadu i jeho komerční potenciál. Druhé místo obsadil projekt Zuzany Sumbalové Koledové Biotechnologie výroby mléka bez chovu hospodářských zvířat.

2. 12. 2022

Bez popisku

Do letošního již 3. ročníku soutěže se přihlásilo přes 30 projektů. Do finálového klání postoupilo 11 nejnadějnějších.

Za vítěze soutěže porota vybrala projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni. Na rozdíl od klasických čerpadel dokáže fungovat bez rotujících mechanických částí. Jeho hmotnost i velikost může být mnohonásobně menší než u běžných čerpadel a je tudíž velmi atraktivní pro vesmírné programy. Díky svým vlastnostem najde uplatnění i v lékařství například v podkožní aplikaci pro dávkování inzulinu.

Na druhé příčce se umístil projekt doktorky Zuzany Sumbalové Koledové z Ústavu histologie a embryologie na výrobu mléka bez nutnosti chovat dobytek. Vědci z jejího týmu se ve svém výzkumu věnují tomu, jak napomoci řešení aktuálních potravinových i ekologických výzev. Pomocí biotechnologií jsou schopni vyrobit nutričně plnohodnotné mléko prostřednictvím kultivace živočišných buněk. Projekt za LF MU představila a ocenění přebrala manažerka pro transfer technologií Karolina Kašparová. 

Třetí místo získal inovativní hydrogel pro lepší zadržování vody v krajině. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula látku, která se ve formě granulí nebo prášku přidá do půdy, a tím zvýší její retenční vlastnosti až o 40 %. 

Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním finanční podpory, zviditelněním výzkumu a jeho dalším uplatněním. 

Prohlédněte si všechny finálové projekty

Rozhovor "Mléko mínus kráva"


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info