Rok 2022 ve vědě a výzkumu
Jaký byl rok 2022 ve vědě a výzkumu na Lékařské fakultě MU? Co nás čeká v roce 2023? Přečtěte si krátké ohlédnutí za uplynulým rokem.
Projekt COVID-19 infodemie, na kterém LF MU spolupracuje s Fakultou sociálních věd UK a společností Newton Media propojuje lékařské a počítačové vědy s žurnalistikou. Primárním cílem je čelit zkreslování informací v médiích.
Cílem interdisciplinárního projektu je díky propojení lékařských a počítačových věd s žurnalistikou snížit míru informační epidemie (infodemie) nejen ve vztahu k onemocnění COVID-19, ale také k dalším budoucím epidemiím.
Pomocí identifikace vybraných forem zkreslování informací v médiích (např. neadekvátní práce novinářů s daty, neadekvátní volba referenčních příkladů a srovnání, nedostatečná znalost lékařské terminologie apod.) jsou definovány nástroje novinářské a mediální etiky, resp. „žurnalistiky založené na důkazech”, kterými je možno této infodemii čelit.
Projekt využívá prvků umělé inteligence, propojení relevantních odborníků a zajištění dostupnosti výsledků odborné i laické veřejnosti prostřednictvím webového portálu, resp. aplikací.
Projekt získal v říjnu 2022 Cenu TA ČR v kategorii Governance.
Líbí se vám projekt? Pak jej podpořte v hlasování o absolutním vítězi zde.
Jaký byl rok 2022 ve vědě a výzkumu na Lékařské fakultě MU? Co nás čeká v roce 2023? Přečtěte si krátké ohlédnutí za uplynulým rokem.
Se studentem Filosofické fakulty MU a zakladatelem start-upu Carebot Danielem Kvakem o spolupráci s MED MUNI a i o využití umělé inteligence při diagnostice ve zdravotnictví.