Únor 2025 ve vědě na LF MU
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Výzkumnému týmu Buněčné a molekulární imunoregulace Mezinárodního centra klinického výzkumu FN u sv. Anny v Brně a LF MU se podařilo získat prestižní mezinárodní grant HORIZON EUROPE. Projekt BEATsep se zaměří na výzkum sepse a septického šoku, které ročně postihnou až 50 milionů lidí po celém světě a stojí téměř za 20% světových úmrtí.
Interdisciplinární projekt BEATsep bude hospodařit s rozpočtem 6,9 milionů EUR. Propojí výzkumné a klinické týmy, zabývající se specifickými aspekty rozvoje, léčby a prevence dlouhodobých následků sepse a jejich vlivu na kvalitu života pacientů. Získaná komplexní klinická a výzkumná data budou s využitím algoritmů umělé inteligence integrována do snadno použitelného prediktivního nástroje, který bude schopen identifikovat pacienty s nejvyšším rizikem komplikací způsobených septickým šokem.
Koordinátorem konsorcia partnerů je Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC-FNUSA), jehož výzkumný tým Buněčné a molekulární imunoregulace (CMI) projekt inicioval a sestavil konsorcium, které spojuje renomované experty na imuno-metabolismus, imunofenotyp, výzkum diagnostických znaků a několik klinických týmů pečujících o dospělé i dětské pacienty se sepsí. “Sestavení konsorcia, které již v současné době pracuje na několika společných projektech, zabralo bezmála dva roky intenzivních připrav a networkingu.” říká Dr. Marcela Hortová-Kohoutková z výzkumné skupiny CMI, která se na přípravě projektu zásadně podílela.
Jde teprve o třetí projekt v kategorii Výzkum a inovace zaměřený na zdraví populace, který bude koordinovaný z ČR. “Projekt je výsledkem našeho několikaletého úsilí v rámci konsorcia, dává šanci lépe pochopit a zásadně změnit rekonvalescenci dětských i dospělých pacientů kteří prodělali septický šok. Tento projekt bychom nedokázali připravit bez intenzivní administrativní podpory, kterou máme v ICRC k dispozici” doplnil Dr. Jan Frič, vedoucí CMI.
Celkově je do BEATsep projektu zapojeno 10 partnerů z 6 evropských zemí včetně Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
”Projekt BEATsep je ukázkou inovativního a úspěšného propojení translačního a klinického výzkumu, know-how našich a mezinárodních vědců, a spolupráce mezi nemocnicemi, univerzitami a dalšími vědeckými institucemi, které mají renomé. Jsem hrdá na to, že koordinátorský tým je z ICRC, společného pracoviště Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně,” uvedla Prof. MUDr. Irena Rektorová, přednostka ICRC.
Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího, co se u nás ve vědě a výzkumu událo v nejkratším měsíci roku 2025.
Tým vědců pod vedením vedoucího výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Nicoly Silvy zaznamenal významný úspěch ve výzkumu snížené nebo narušené funkce synaptonemálního komplexu, která může být jednou z příčin neplodnosti. Článek mezinárodního kolektivu autorů byl v březnu 2025 publikován v prestižním oborovém časopisu Nature Communications.