Paprskáři
Kolik stojí lineární urychlovač? A proč jedou ozařovny na dvě směny? I na tyto otázky odpoví host prof. Pavel Šlampa ve 45. díle podcastu STETOSKOP.
Vidíte svou budoucnost v medicíně? Chcete pomáhat lidem a zajímáte se o lidské zdraví? Pak patříte právě k nám, nezapomeňte si proto podat přihlášku ke studiu či zkontrolovat její stav!
Mnozí z vás od dětství sní o tom být lékařem, zdravotnickým záchranářem nebo chtějí pracovat v laboratoři. Jiní chtějí pečovat o nemocné jako všeobecná sestra, být u zázraku zrození nového života jako porodní asistentka, radit lidem se správnou výživou nebo proniknout do tajů reprodukční medicíny. Naše Lékařská fakulta Masarykovy univerzity nabízí širokou škálu lékařských i nelékařských studijních programů, ze kterých si každý může vybrat podle svých představ. Na výběr už ale mnoho času nezbývá. Přihlášky je nutné podat a objednat platbu nejpozději do 28. února. Platbu poplatku za e-přihlášku je třeba ihned i uhradit.
Podejte přihlášku do 28. 2. 2022
Každoročně pro uchazeče o studium na naší fakultě připravujeme Den otevřených dveří, poslední dva ročníky se kvůli epidemii konaly online. Připravili jsme pro zájemce proto jak přehledné webové stránky, chaty se studenty během dvou tradičních dnů DOD a zopakovali jsme i loňskou novinku: Live Chat Days, chaty pro jednotlivé studijní programy, které probíhaly ve vybraných únorových dnech. Webové stránky ke Dni otevřených dveří budou k dispozici až do konce přijímacího řízení na LF MU.
Pokud váháte a máte pocit, že byste potřebovali více informací o samotném studiu, zkuste si vybrat některý z dílů našeho podcastu STETOSKOP. Našimi hosty jsou významné osobnosti, které představují život na naší fakultě z pohledu studentů, absolventů, vědecko-výzkumných pracovníků i pedagogů. Můžete zjistit spoustu zajímavostí, které se vám určitě můžou hodit.
Sídlíme v prostorách univerzitního kampusu v Bohunicích s moderními posluchárnami, učebnami se špičkovým vybavením či třeba velikou knihovnou se studovnou. Mezi výukou, kterou vedou přední odborníci, studenti odpočívají ve studentské místnosti nebo relaxují venku třeba u grilu či pingpongového stolu.
Fakulta se v říjnu 2020 rozrostla o v Evropě nejmodernější simulační pracoviště určené pro výuku všeobecných a zubních lékařů. Simulační centrum LF MU (SIMU) je vybaveno jako reálná nemocnice. Všechny lékařské postupy studenti zažívají na vlastní kůži, díky tomu jsou jistější při řešení situací v praxi. Protože v SIMU platí, že není hříchem udělat chybu, ale naopak je hříchem se z chyby nepoučit.
Aby si studenti odnášeli ze svého studentského života co nejvíce, je možné se zapojit do činnosti některého z fakultních spolků, jako jsou například Spolek mediků LF MU, brněnská pobočka IFMSA, Medici na ulici, spolek zahraničních studentů MIMSA a další. Všichni každému rádi pomůžou se zorientovat. Společně připravují a zažívají spoustu akcí, zábavy, ale nabízí možnost zapojit se do nejrůznějších projektů pro veřejnost či vyrazit na zahraniční stáže.
Náš fakultní obchod MEDshop nabízí především profesní oblečení, ale i oblečení volnočasové a různé doplňky. Dbáme na to, aby naše výrobky splňovaly přísné normy oděvů pro zdravotníky, ale záleží nám také na původu výrobků. Všechny totiž necháváme zhotovit pouze v České republice, přímo v našem regionu.
A protože jsme lékařská fakulta se srdcem na pravém místě, našimi dodavateli jsou chráněné dílny, družstva invalidů a sociální podniky. Proto se nákupem u nás můžete hrdě přihlásit k heslu: „Pomáhám, kudy chodím.“
Věříme, že jsme vám poskytli dostatek materiálů pro volbu budoucího povolání a že k nám podáte přihlášku ke studiu, zúčastníte se přijímacího řízení a po zápisu v podzimním semestru 2022 nastoupíte ke studiu. Sledujte naše sítě a buďte součástí naší komunity už teď!
S veřejným zpřístupněním nástrojů typu Midjourney či ChatGPT začíná téma a představy o možnostech využití umělé inteligence pronikat širokou veřejností. Ti, kteří fascinaci chytrými algoritmy propadli o něco dříve, mezitím realizují projekty, které ještě pár let nazpět byly vykreslované jen v příbězích science fiction. Autonomní ozdravné moduly známé ze snímků jako jsou Vetřelec či Elysium jsou sice představitelné skutečně jen na plátně, avšak například v diagnostice zažívá AI v posledních pár letech strmý rozmach. Jak se ukazuje, šetřit může čas i peníze, což může hrát tváří v tvář výzvám souvisejícím se stárnoucí populací a nedostatkem zdravotnického personálu významnou roli. Jedním z těch, kdo se do závodů digitálního zdravotnictví zapojili, je i Mgr. Daniel Kvak. Student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, na níž se zabývá využitím strojového učení v audiovizi, ale také tahoun společnosti Carebot, pod jejímž jménem proniká do lékařských ordinací. Nástup ambiciózního start-upu je stejně překotný jako kadence, s níž mladý podnikatel chrlí lékařské pojmy k nerozeznání od medicínského profesionála, a co začalo během pandemie COVIDU-19 systémem na klasifikaci rentgenových snímků plic, dnes škáluje pro další obory. Jedním z projektů, kterým se rostoucí tým Carebotu zabývá, je také nástroj pro rozpoznávání kožních melanomů, a to zejména u pacientů s tmavším odstínem kůže. „Překvapilo mě, že když Google vydal aplikaci DermAssist, tak na odstín kůže příliš nebral zřetel, přitom jde podle mě o vůbec nejdůležitější faktor,“ všímá si Kvak. Ostatně, nutnost poučit se z chyb a být co nejvíc praktický, v rozhovoru zdůrazňuje několikrát. Že jeho snaha dává smysl, potvrzuje mimo jiné nedávné ocenění na konferenci MICAD zaměřené právě na počítačové systémy pomáhající s interpretací lékařských snímků.
Vyjádření k systémovému problému podfinancování vysokého školství vydává Asociace děkanů lékařských fakult, jejímž předsedou je děkan Lékařské fakulty MU prof. Martin Repko. Kvůli nerovnováze v platech mezi univerzitní výukou a jiných segmentech reálně hrozí odliv kvalifikovaných odborníků, kteří budou vzdělávat budoucí lékaře, zubaře či další zdravotni ké pracovníky, což s sebou přinese dlouhodobé negativní dopady v úrovni zdravotní péče a celkový pokles vzdělanosti celé společnosti.